Kraj

Miller o orzeczeniu ws. więzień CIA w Polsce: Kuriozalne i niemoralne

Polska nie powinna realizować orzeczenia, które nakazuje, by wypłacić tym mordercom po 100 tys. euro – uważa Leszek Miller. Polska nie powinna realizować orzeczenia, które nakazuje, by wypłacić tym mordercom po 100 tys. euro – uważa Leszek Miller. Kuba Atys / Agencja Gazeta
– Polska nie powinna realizować orzeczenia, które nakazuje, by wypłacić tym mordercom po 100 tys. euro. Bo to oznaczałoby, że Polska sfinansowałaby kolejny zamach terrorystyczny – mówi były premier.

Gość Janiny Paradowskiej w Poranku Radia TOK FM komentował wyrok ETPC w sprawie więzień CIA w Polsce. – To kuriozalne, niesprawiedliwe, niemoralne orzeczenie – ocenił szef SLD. Leszek Miller był premierem w czasie, gdy domniemane więzienia działały w Polsce. Wcześniej wielokrotnie publicznie zaprzeczał, że te więzienia istniały.

Polska nie jest winna żadnych tortur – mówił w TOK FM Leszek Miller. Dodał, że można to nawet przeczytać w uzasadnieniu tego orzeczenia. – Tam jest napisane, że za przesłuchania odpowiadają agenci CIA. I jednocześnie stwierdzenie, że polskie władze ani nie asystowały, ani nie wiedziały o tym – mówił szef SLD.

Prokuratura stara się pozyskać dowody

Janina Paradowska zauważyła jednak, że ówczesne władze powinny się domyślać, że Amerykanie mogą stosować tortury. – Co to znaczy, że ktoś powinien wiedzieć? To niepoważne. Trybunał w Strasburgu niezwykle brutalnie ingeruje w toczące się w Polsce postępowanie. Skoro Trybunał tak wszystko doskonale wie, to po co w ogóle toczy się jeszcze jakieś śledztwo w Polsce? – pytał Leszek Miller.

Prowadząca audycję odpowiadała, że polskie śledztwo jest nieefektywne i, co zauważył Trybunał, zdecydowanie za długo trwa. Leszek Miller jest innego zdania: – Jeśli prokuratura uważa, że nie ma wystarczających dowodów, to stara się je pozyskać. Dla Trybunału w Strasburgu nie ma to, jak się okazuje, żadnego znaczenia. Dodał, że MSZ wysłał do ETPC materiał, który nie został przez sędziów przyjęty. Paradowska prostowała jednak, że to, co dostarczono z Polski, to były tylko omówienia właściwych dokumentów, a nie materiały, o które prosił Trybunał w Strasburgu.

Orzeczenie oparte o zeznania zbrodniarzy

Leszek Miller w bardzo ostrych słowach oceniał czwartkowy wyrok ETPC: – Mamy do czynienia z orzeczeniem niesprawiedliwym, opartym na zeznaniach zbrodniarzy i morderców. Ten wyrok stawia prawa „islamskich morderców” wyżej niż prawa ich ofiar. Zdaniem Millera Polska nie powinna realizować tego wyroku. – Polska w żadnym wypadku nie powinna realizować orzeczenia, które nakazuje, by wypłacić tym mordercom po 100 tys. euro. Bo to by oznaczało, że Polska sfinansowałaby kolejny zamach terrorystyczny – stwierdził Miller. Publicystka POLITYKI dopytywała, co ma zrobić w tej sytuacji polski rząd. Miler uważa, że rząd powinien odwołać się od wyroku. – Powinno być jasne: za polskie pieniądze nie będzie się wspierało światowego terroryzmu. Gdyby Polska te pieniądze przekazała, uczestniczyłaby w zbrodni – stwierdził Miller.

Sędziowie za 200 tys. euro kupili sobie bezpieczeństwo

Leszek Miller wyjaśniał, że jego rząd po zamachach na Nowy Jork w 2001 r. przyłączył się do globalnej walki z terroryzmem. – Postąpiliśmy właściwie, włączając się do tego porozumienia. Uzyskaliśmy parasol, który do dziś chroni Polskę i Polaków. Od tamtych lat nie zdarzył się w Polsce żaden zamach terrorystyczny – przekonywał Leszek Miller. Dodał, że teraz już nie możemy się czuć tak bezpiecznie, „skoro zostaliśmy napiętnowani jako ci, którzy torturują”. – Orzeczenie Trybunału także z tego punktu widzenia jest niedopuszczalne. Sędziowie za 200 tys. euro kupili dla siebie bezpieczeństwo. Pewnie sądzą, że jak islamscy terroryści będą dokonywali dalszych zamachów w Europie, ich miejsce pracy będzie wysadzone na końcu – mówił Leszek Miller.

Słuchaj całej audycji w TOK FM.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Bo zupa była za droga. Domowa przemoc majątkowa

Kto ma pieniądze, ten ma władzę. W polskich domach pieniądze mają z reguły mężczyźni. I wykorzystują to. Tak rodzi się przemoc ekonomiczna.

Adam Grzeszak, Magdalena Kicińska
11.05.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną