Lewicowa koalicja to mrzonka? SLD i Twój Ruch do wyborów pójdą raczej osobno
– Koalicja SLD i Twojego Ruchu rozpadła się, zanim powstała – mówiła Janina Paradowska w Poranku Radia TOK FM w rozmowie z Januszem Palikotem.
Lider Twojego Ruchu mówił, że istnieje jeszcze cień szansy na porozumienie i wspólne listy SLD z TR.
Damian Burzykowski/Newspix.pl

Lider Twojego Ruchu mówił, że istnieje jeszcze cień szansy na porozumienie i wspólne listy SLD z TR.

Lider Twojego Ruchu mówił, że istnieje jeszcze cień szansy na porozumienie i wspólne listy SLD i TR. – Wszystko w rękach Leszka Millera – jeśli przekona baronów, to my jesteśmy gotowi – mówił Janusz Palikot. Dodał, że gdyby doszło do politycznego przełamania po stronie SLD, Twój Ruch gotów jest zasiąść do rozmów.

„Chcecie likwidować powiaty? Tak się wyborów nie wygra”

Janina Paradowska zwracała uwagę na najnowsze sondaże, które pokazują, że jednoczenie się prawicy jednak popłaca. – Możliwa jest również premia za wspólną listę Twojego Ruchu i SLD. Dziwię się, że nie ma refleksji i chęci przełamania uprzedzeń w SLD – odparł na to lider TR.

Publicystka zauważyła jednak, że likwidacja powiatów – którą TR postuluje w swoim programie – może się okazać pomysłem samobójczym. – Wystawia pan kandydatów na radnych i mówi im, że ich zlikwidujecie. Tak się nie wygra żadnych wyborów – stwierdziła.

Palikot tłumaczył, że w 2011 r. wystartował z programem likwidacji Senatu i nie przeszkodziło mu to w osiągnięciu dobrego wyniku. Paradowska oponowała: – Ale Senat to tylko sto miejsc, radnych jest dużo więcej. Co ważniejsze, likwidacja powiatów to bardzo poważana zmiana ustrojowa. Palikot przypomniał, że SLD proponuje 49 województw – utrzymywanie powiatów nie ma zatem sensu. – A Pan też jest za zwiększeniem liczby województw? Przecież to byłby horror – oceniła Paradowska. Szef Twojego Ruch podkreślił, że nie zgadza się w tej kwestii z SLD. – Tu jest pewien spór i dlatego należy powołać wspólnych ekspertów i opracować program w oparciu o cele, które chcemy razem z SLD osiągnąć – mówił.

Kłopoty z nazwą

Do wyborów samorządowych pozostało niewiele czasu – przypomniała Janina Paradowska. Program partii czy koalicji powinien, jej zdaniem, wyjaśniać precyzyjnie, „jak będziemy wydawać pieniądze unijne, na czym się skupimy”, a nie koncentrować się na tym, co należy zlikwidować.

Palikot zadeklarował, że jest w stanie zawrzeć taki kompromis i odłożyć postulat likwidacji powiatów. – Zgadzam się, że możemy dzisiaj ten spór na temat struktury samorządów odłożyć, jeśli tylko będzie wola polityczna zawarcia koalicji. Dodał, że porozumienie między Twoim Ruchem i SLD to bardzo ważna sprawa: – Dlatego apeluję do kolegów z Sojuszu, aby się przełamali.

Publicystka POLITYKI pytała, czy Palikot zdolny byłby – na rzecz koalicji z SLD – zrezygnować z członu „Twój Ruch”. – Bo Sojuszowi bardzo trudno rozstać się ze swoim logo. Według Palikota możliwości są dwie: albo SLD i Twój Ruch zrezygnują ze swoich nazw i stworzą jedną, wspólną, albo do wyborów pójdą razem, ale każda z partii zachowa swoje logo.

Program 4x4 

Nad programem Twojego Ruchu pt. „4x4” (odpowiadającemu czterem szczeblom: gminom, powiatom, sejmikom, krajowi) pracuje Barbara Nowacka. – Poprosiliśmy nasze struktury gminne, powiatowe i wojewódzkie o przeprowadzenie ankiet w ich okręgach. Zapytaliśmy obywateli, jakie są dla nich cztery najważniejsze sprawy na poziomie gminy, powiatu, sejmiku województwa i kraju. Teraz opracowujemy te kilkadziesiąt tysięcy ankiet. Zobaczymy, co jest wspólne, a co indywidualne. I stworzymy publikację z komentarzem i rozwiązaniami – wyjaśniał Janusz Palikot.

W sobotę, 26 lipca, przewodniczący Twojego Ruchu zadeklarował, że jego partia przygotowuje się do samodzielnego startu w jesiennych wyborach samorządowych. Jest jednak skłonna do ostatniej chwili rozmawiać z SLD na temat wspólnych list. Zdaniem Palikota przeciwko wspólnym listom opowiadają się struktury lokalne Sojuszu. – Mam wrażenie, że w SLD toczy się wewnętrzna walka o władzę – mówił szef TR. Paradowska podsumowała: – Wygląda na to, że Leszek Miller jest jednak słaby.

Słuchaj całej rozmowy Janiny Paradowskiej z Januszem Palikotem w Poranku TOK FM

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj