Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Biedroń, Kamiński, Olejniczak... Kogo jeszcze wyróżniliśmy za dobre posłowanie?

Polityka
Tegoroczny Ranking Posłów POLITYKI utwierdził nas w przekonaniu – bo to zjawisko jest już procesem dość trwałym – że w Sejmie jest coraz mniej politycznych liderów, dobrych polemistów, młodych i dobrze zapowiadających się polityków.
Polityka
Polityka
Polityka
Polityka
Polityka
Polityka
Polityka
Polityka
Polityka
Polityka

Parlamentaryzm, podobnie zresztą jak całe życie polityczne, coraz wyraźniej nam jałowieje. Bywa głośno, czasem awanturniczo, ale coraz mniej merytorycznie, zwłaszcza podczas politycznych debat plenarnych, które dzięki transmisjom docierają do opinii publicznej.

Dyskusje merytoryczne uznawane za nudnawe – nie docierają. Tym bardziej dziękujemy Koleżankom i Kolegom, którzy nadesłali swoje propozycje do rankingu, za przyjrzenie się zgłaszanym przez siebie kandydatom przez pryzmat ich pracy w komisji, ważnych ustaw, stylu bycia, kultury wypowiedzi. Życie sejmowe toczy się bowiem w komisjach i podkomisjach, nie na korytarzach, przed kamerami. Legislacja, dobra legislacja, opiera się w naszym Sejmie głównie na tych, którzy nie mają czasu na programy w telewizyjnych studiach, nie uchodzą za specjalnie medialnych i często – mimo że zasiadają w Sejmie przez wiele kadencji – są mało zauważalni. Nasz ranking – mamy taką nadzieję – w jakimś przynajmniej stopniu powinien dawać im satysfakcję, że rzetelna praca też się liczy, jest doceniana.

Zdecydowaliśmy się na kolejność alfabetyczną, ponieważ w tym roku ranking nie miał wyraźnych liderów. Była grupa, którą bez trudu można zaliczyć do pierwszej dziesiątki, ale z hierarchicznym ułożeniem byłyby kłopoty: posłowie otrzymali bardzo zbliżoną albo taką samą liczbę głosów. 

Dziesięciu najlepszych

Urszula Augustyn (Platforma Obywatelska). Specjalizuje się w bardzo kontrowersyjnych, zwłaszcza w tej kadencji, sprawach edukacji. Angażowała się w kwestie związane z pójściem sześciolatków do szkoły i projekt podręcznika dla klas pierwszych. Po odejściu Krystyny Łybackiej nikt w Sejmie nie zna się na edukacji tak jak ona. Duża wiedza, polityczny spokój. Augustyn potrafi też być ostra i polemiczna, nigdy nie przekracza przy tym granic kultury politycznej. Szkoda, że tak rzadko uczestniczy w polemikach i dyskusjach, bo tu posiada dużą sprawność. A ponadto – styl i kultura. Bez partyjnego nadęcia.

Robert Biedroń (Twój Ruch). Trudno zliczyć podkomisje, w których pracował nad projektami ustaw. Poseł wniósł bardzo duży wkład w pracę komisji sprawiedliwości, jako jeden z niewielu polskich polityków wykorzystuje szansę, jaką daje obecność w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Potrafił „rozruszać” wiele spraw w komisji spraw zagranicznych. Jeden z najbardziej pracowitych posłów w Sejmie, odgrywa często większą rolę i więcej wnosi do pracy parlamentu niż cały jego klub. Ponadto wielka kultura osobista, życzliwy stosunek do ludzi.

Mariusz Antoni Kamiński (Prawo i Sprawiedliwość). Wytrwale i z coraz większym sukcesem buduje pozycję posła merytorycznego, wyspecjalizował się w tematyce obronnej i jest zdolny do polemik na wysokim poziomie. W komisji obrony pokazał, że można współpracować, mimo że jest się w opozycji. W ministra obrony nie wali jak w bęben, ale konstruktywnie go krytykuje, a kiedy trzeba – współpracuje. Pracę merytoryczną łączy z aktywnością ściśle polityczną. Jest autorem wielu ciętych ripost, ale swoich przeciwników politycznych stara się nie obrażać.

Cezary Olejniczak (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Jeden z  najbardziej aktywnych posłów (członek wielu komisji i podkomisji), angażuje się głównie w sprawy rolnictwa. Wziął udział w prawie wszystkich głosowaniach, a przecież regularnie bywa w terenie. Nie ma żadnego „parcia na szkło” i być może dlatego ciągle znajduje się w cieniu brata Wojciecha. W sprawach rolnictwa prezentuje nowoczesne podejście, chciałby zmian, a nie utrzymywania status quo. Jego wystąpienia są zawsze merytoryczne, nie angażuje się w polityczne boje. Zdecydowanie zbyt rzadko wykorzystywany przez swoją partię do wystąpień publicznych.

Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Gdy w SLD zabrakło takiej gwiazdy prawniczej jak Ryszarda Kalisz, to właśnie ona przejęła – choć nieformalnie, bo SLD nie powierzył jej funkcji przewodniczącej komisji – cały ciężar prawnych spraw. Imponuje wiedzą, spokojem i rzeczywiście mrówczą pracą. Nie uczestniczy w gorących polemikach, nie eksponuje swojej pozycji „smoleńskiej wdowy”, pracę w Sejmie potraktowała – po prostu – jak poważne zajęcie. Dzięki takim posłom i posłankom polska legislacja staje się lepsza.

Krystyna Skowrońska (Platforma Obywatelska). Po Dariuszu Rosatim w sposób naturalny, w biegu, przejęła kierowanie Komisją Finansów Publicznych i robi to z powodzeniem. W tej tematyce specjalizuje się od lat, równie kompetentna jest także w sprawach ochrony zdrowia. W tej kadencji prowadziła ponad 20 ustaw, w ostatnim roku aż osiem. Zawsze skupiona na kwestiach merytorycznych, choć coraz częściej zabiera głos też w sprawach czysto politycznych. Spokojnie i bez zacietrzewienia, polemistka na wysokim poziomie. Wydaje się, że ciągle niedoceniana w swojej partii.

Krzysztof Szczerski (Prawo i Sprawiedliwość). W sprawach Unii Europejskiej i polityki zagranicznej wyrobił sobie bardzo mocną pozycję, ma dużą wiedzę. Nieco słabiej wypada w wystąpieniach plenarnych, gdzie trudno mu jeszcze połączyć tę wiedzę z niewątpliwym politycznym i polemicznym zacięciem. Ale bez wątpienia należy do tych posłów, którzy z roku na rok stają coraz sprawniejszymi parlamentarzystami.

Robert Tyszkiewicz (Platforma Obywatelska). Oceniany jako bardzo dobry, bardzo merytoryczny wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Świetnie zorientowany w polityce wschodniej (stale nawiązuje nowe kontakty z Białorusią), jest dla dziennikarzy źródłem wiedzy i ważnym komentatorem. Rzadko ulega pokusie personalnych ataków na politycznych przeciwników. W swoim regionie ostro walczy z nietolerancją.

Marek Wójcik (Platforma Obywatelska). Uznawany za jednego z najlepszych szefów komisji, choć kieruje tą zajmującą się sprawami wewnętrznymi, a więc zawsze trudnymi i szczególnie pilnie przez dziennikarzy obserwowanymi. Umiejętnie prowadzi obrady i świetnie organizuje pracę komisji. Przykład młodego posła, który w odróżnieniu od większości kolegów karierę polityczną postanowił wykuć merytoryczną pracą, a nie za sprawą Twittera i wizyt w telewizjach.

Stanisław Żelichowski (Polskie Stronnictwo Ludowe). Poseł tylu kadencji, że już trudno wyobrazić sobie Sejm bez niego i jego doświadczenia politycznego. Od lat łagodzi spory. Mistrz wypracowywania kompromisów, rozładowywania napięć. Ma swój styl bycia, w którym ważne są dowcip, ironia i dystans do spraw mniej ważnych. Także szacunek dla politycznego przeciwnika. Zwornik koalicji, a jednocześnie bardzo ceniony szef komisji ochrony środowiska. Żelichowski to w Sejmie niemal człowiek instytucja. 

Dziennikarze, który wzięli udział w naszej ankiecie, wskazali w sumie 144 posłów, w tym oczywiście obecnych europosłów. Głosy pozytywne, w większej niż jeden liczbie, dostało 55 osób, negatywnie oceniono 49 osób. Mamy więc stan pewnej równowagi, co nie jest powodem do zadowolenia. Raczej do konstatacji, że z naszym Sejmem jest z kadencji na kadencję coraz gorzej. Brakuje w nim przede wszystkich prawników. Sejm bardzo rzadko jest miejscem awansu w politycznej, partyjnej hierarchii. Partie w małym stopniu dają szansę nowym, nie pomagają się wykazać.

***
Kandydatów do naszego rankingu typowało 30 dziennikarzy sprawozdawców – parlamentarnych i politycznych. Bardzo Koleżankom i Kolegom dziękujemy. Wszystkie opinie o kandydatach do poszczególnych kategorii pochodzą właśnie z przedstawianych przez nich uzasadnień.

Agnieszka Szymańska, Anna Staszkiewicz-Piekut, Marta Rawicz, Marcin Gietka, Marcin Jabłoński, Wojciech Tumidalski – zespół polityczny PAP, Danuta Żaczek – Polskie Radio, Małgorzata Naukowicz, Agnieszka Rucińska – IAR, Renata Grochal, Agata Kondzińska – „Gazeta Wyborcza”, Renata Łęska, Kamila Biedrzycka-Osica – TVP Info, Tomasz Grzelewski – Superstacja, Arleta Zalewska – TVN24, Beata Lubecka – Polsat, Marta Kurzyńska – Polsat News, Anna Gielewska – „Wprost”, Michał Olech, Michał Kolanko i Łukasz Mężyk – portal 300polityka.pl, Grzegorz Kwolek – RMF FM, Kamila Baranowska, Wojciech Wybranowski – „Do Rzeczy”, Wiktor Ferfecki – „Rzeczpospolita”, Joanna Sawicka, Nina Telepko, Wojciech Szacki – Polityka Insight oraz Janina Paradowska i Anna Dąbrowska – POLITYKA.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną