„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

PO wyraźnie wyprzedza PiS przed wyborami samorządowymi

28 proc. głosów dla Platformy Obywatelskiej i 22 proc. poparcia dla PiS – oto wyniki najnowszego sondażu CBOS.

Tuż przed konwencjami samorządowymi, które na sobotę w Warszawie zaplanowały PO, PiS oraz SLD, Platforma wyraźnie wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość w sondażu CBOS dotyczącym wyborów do sejmików wojewódzkich.

W porównaniu z badaniem z poprzedniego miesiąca PO zyskała 6 punktów procentowych, podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość straciło 3 punkty proc. Platformę najprawdopodobniej umocnił wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Poparcie dla partii w wyborach samorządowych wg sondażu CBOS.CBOS/materiały prasowePoparcie dla partii w wyborach samorządowych wg sondażu CBOS.

Kolejne miejsca w sondażu zajęły PSL oraz SLD – oba komitety mogłyby liczyć na 6-proc. poparcie. Tuż za nimi uplasowała się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, na którą chciałoby zagłosować 5 proc. ankietowanych. Tylko 1 proc. osób zamierzających głosować w wyborach do sejmików wojewódzkich zadeklarowało poparcie dla Twojego Ruchu Janusza Palikota.

CBOS zauważa jednak, że mimo wyraźnego wzrostu poparcia Platforma wciąż miałaby podobne grono wyborców, co PiS, gdyby do zwolenników tej drugiej partii doliczyć sympatyków Polski Razem Jarosława Gowina (3 proc.) oraz Solidarnej Polski (1 proc.). Ponad jedna piąta Polaków nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Co ważne, w porównaniu z poprzednimi badaniami o 4 punkty procentowe wzrósł odsetek osób chcących głosować w wyborach zaplanowanych na 16 listopada. Taki zamiar zadeklarowało 66 proc. ankietowanych. 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną