Kraj

PO wyraźnie wyprzedza PiS przed wyborami samorządowymi

28 proc. głosów dla Platformy Obywatelskiej i 22 proc. poparcia dla PiS – oto wyniki najnowszego sondażu CBOS.

Tuż przed konwencjami samorządowymi, które na sobotę w Warszawie zaplanowały PO, PiS oraz SLD, Platforma wyraźnie wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość w sondażu CBOS dotyczącym wyborów do sejmików wojewódzkich.

W porównaniu z badaniem z poprzedniego miesiąca PO zyskała 6 punktów procentowych, podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość straciło 3 punkty proc. Platformę najprawdopodobniej umocnił wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Poparcie dla partii w wyborach samorządowych wg sondażu CBOS.CBOS/materiały prasowePoparcie dla partii w wyborach samorządowych wg sondażu CBOS.

Kolejne miejsca w sondażu zajęły PSL oraz SLD – oba komitety mogłyby liczyć na 6-proc. poparcie. Tuż za nimi uplasowała się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, na którą chciałoby zagłosować 5 proc. ankietowanych. Tylko 1 proc. osób zamierzających głosować w wyborach do sejmików wojewódzkich zadeklarowało poparcie dla Twojego Ruchu Janusza Palikota.

CBOS zauważa jednak, że mimo wyraźnego wzrostu poparcia Platforma wciąż miałaby podobne grono wyborców, co PiS, gdyby do zwolenników tej drugiej partii doliczyć sympatyków Polski Razem Jarosława Gowina (3 proc.) oraz Solidarnej Polski (1 proc.). Ponad jedna piąta Polaków nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Co ważne, w porównaniu z poprzednimi badaniami o 4 punkty procentowe wzrósł odsetek osób chcących głosować w wyborach zaplanowanych na 16 listopada. Taki zamiar zadeklarowało 66 proc. ankietowanych. 

Reklama

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną