Kraj

PO wyraźnie wyprzedza PiS przed wyborami samorządowymi

28 proc. głosów dla Platformy Obywatelskiej i 22 proc. poparcia dla PiS – oto wyniki najnowszego sondażu CBOS.

Tuż przed konwencjami samorządowymi, które na sobotę w Warszawie zaplanowały PO, PiS oraz SLD, Platforma wyraźnie wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość w sondażu CBOS dotyczącym wyborów do sejmików wojewódzkich.

W porównaniu z badaniem z poprzedniego miesiąca PO zyskała 6 punktów procentowych, podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość straciło 3 punkty proc. Platformę najprawdopodobniej umocnił wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Poparcie dla partii w wyborach samorządowych wg sondażu CBOS.CBOS/materiały prasowePoparcie dla partii w wyborach samorządowych wg sondażu CBOS.

Kolejne miejsca w sondażu zajęły PSL oraz SLD – oba komitety mogłyby liczyć na 6-proc. poparcie. Tuż za nimi uplasowała się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, na którą chciałoby zagłosować 5 proc. ankietowanych. Tylko 1 proc. osób zamierzających głosować w wyborach do sejmików wojewódzkich zadeklarowało poparcie dla Twojego Ruchu Janusza Palikota.

CBOS zauważa jednak, że mimo wyraźnego wzrostu poparcia Platforma wciąż miałaby podobne grono wyborców, co PiS, gdyby do zwolenników tej drugiej partii doliczyć sympatyków Polski Razem Jarosława Gowina (3 proc.) oraz Solidarnej Polski (1 proc.). Ponad jedna piąta Polaków nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Co ważne, w porównaniu z poprzednimi badaniami o 4 punkty procentowe wzrósł odsetek osób chcących głosować w wyborach zaplanowanych na 16 listopada. Taki zamiar zadeklarowało 66 proc. ankietowanych. 

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną