MON: oficer zatrzymany „w związku z podejrzeniem jego udziału w obcym wywiadzie”
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała oficera Wojska Polskiego. Jak ustalił portal tvn24.pl, agencja podejrzewa go o szpiegowanie na rzecz Rosji.
Bartosz Krupa/EAST NEWS

„Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że w dniu dzisiejszym na podstawie materiałów zgromadzonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego dokonano zatrzymania oficera Wojska Polskiego w związku z podejrzeniem jego udziału w obcym wywiadzie” – podał w środę wieczorem rzecznik MON płk Jacek Sońta. Podstawą do zatrzymania były materiały kontrwywiadu wojskowego.

Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej ppłk Janusz Wójcik potwierdził, że funkcjonariusze ABW i żołnierze Żandarmerii Wojskowej prowadzą czynności w biurowcu MON przy al. Niepodległości w Warszawie.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Paweł Durka powiedział, że czynności dotyczyły zatrzymania jednego z żołnierzy i chodzi o starszego stopniem oficera.

Prokurator Gneralny Andrzej Seremet powiedział w czwartek w TVP 1, że ABW zatrzymała dwie osoby w związku z podejrzeniem o udział w obcym wywiadzie szkodzącym Polsce. Pytany, czy obie te osoby pracowały w Ministerstwie Obrony Narodowej, czy też – jak podało radio ZET  jedna z nich jest prawnikiem z obywatelstwem polskim i rosyjskim, odpowiedział, że są to „zupełnie różne osoby”.

Seremet nie potwierdził ani nie zaprzeczył informacjom, że chodzi o rosyjskich szpiegów. – To są sprawy o niezwykle wrażliwej naturze. (...) Za kilka dni będzie można podać nieco więcej informacji – mówił.

Prokurator Generalny odmówił też odpowiedzi na pytanie, czy osoba zatrzymana miała dostęp do kluczowych informacji w MON tłumacząc, że są to kwestie zastrzeżone wysokimi klauzulami niejawności. Zapowiedział, że wkrótce prokuratorzy będą przystępowali do kolejnych czynności. Ani MON, ani prokuratura nie podają, na rzecz którego państwa miał pracować zatrzymany oficer. 

Przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Artur Dębski chce zwołać na piątek specjalne posiedzenie komisji poświęcone zatrzymaniu oficera Wojska Polskiego, podejrzewanego o pracę na rzecz obcego wywiadu. Pilnego zwołania posiedzenia komisji domagają się też posłowie PiS. 

Za szpiegostwo, czyli udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej, kodeks karny przewiduje od roku do 10 lat więzienia. W sytuacji udzielenia informacji, których przekazanie może wyrządzić szkodę państwu, minimalna kara to trzy lata.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj