Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Schetyna: Sikorski pozostanie marszałkiem

Grzegorz Schetyna i Radosław Sikorski, czyli były i obecny minister dyplomacji Grzegorz Schetyna i Radosław Sikorski, czyli były i obecny minister dyplomacji Ministerstwo spraw zagranicznych / Flickr CC by 2.0
Nowy szef dyplomacji – w rozmowie z Janiną Paradowską w Poranku Radia TOK FM – powiedział, że sprawa z wypowiedzi Radosława Sikorskiego nie wpłynie na polską politykę zagraniczną. Jego zdaniem marszałek zachowa też swoje stanowisko.
Janina ParadowskaTadeusz Późniak/Polityka Janina Paradowska

Janina Paradowska: – Czy spotkanie Tusk-Putin się odbyło? Dziennikarz „Pulsu Biznesu” twierdzi, że tak, inni uważają, że nie.
Grzegorz Schetyna:
– Według mojej i nie tylko mojej wiedzy nie było spotkania w cztery oczy. Agenda wizyty w 2008 roku była bardzo intensywna, było dużo spotkań: wizyta na Kremlu, na cmentarzu, w ambasadzie Polski. To była bardzo krótka wizyta i okazji do takiego spotkania w cztery oczy przygotowanego wcześniej lub zaaranżowanego ad hoc nie było.

Sprawdził pan to?
Tak, to wiedza potwierdzona.

Od ujawnienia sprawy minęło już ponad 48 godzin, emocje nieco opadły. Jak pan ocenia tę sprawę z Radosławem Sikorskim? Jakie będą jej skutki? Czy będą jakiekolwiek?
Powołam się na wypowiedź z drugiej konferencji Radosława Sikorskiego, kiedy powiedział, że pomylił daty i spotkania, że powołał się na spotkanie, którego nie było i nie zdawał sobie z tego wtedy sprawy. I tak to zostawmy. Jeśli chodzi o skutki dla polityki zagranicznej, to wydaje mi się, że ich nie będzie.

Ale jakie mogłyby być? O co w tym mogło chodzić? Że nie ostrzegliśmy Europy? Przecież zawsze ostrzegaliśmy. Przecież za chwilę był szczyt NATO w Bukareszcie, na którym Putin powiedział to samo, a nawet ostrzej.
Cały świat to słyszał. Bardziej chodzi o możliwość wykorzystania tego przeciwko Polsce. Po pierwszych reakcjach, a właściwie ich braku, widać, że to nie będzie miało wpływu na naszą politykę zagraniczną. I to dobrze. A marszałek Sikorski będzie musiał poradzić sobie z tym cytatem. Sprawę zamknął, przeprosił.

Uważa pan sprawę za zamkniętą? Za chwilę będzie debatowany wniosek o jego odwołanie.
W polskiej polityce naprawdę niewiele trzeba, by padł wniosek o odwołanie. Relacje między koalicją a opozycją są bardzo jednoznaczne. Powiedzmy sobie wprost: każdy wniosek o odwołanie ministra – czy w tym wypadku marszałka – bardzo cementuje nie tylko Platformę Obywatelską, ale całą koalicję rządową. W tej sprawie odbędzie się rytualna debata, która jak zwykle niczego nie przyniesie. I marszałek Sikorski pozostanie marszałkiem.

Posłuchaj całej audycji w TOK FM

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną