Kraj

Katowice: Wybuch gazu w kamienicy. Trzy osoby nie żyją

Agencja Gazeta
Ratownicy odnaleźli w gruzach katowickiej kamienicy trzy ciała: kobiety, mężczyzny i dziecka. Stacja TVN24 potwierdziła, że zginęli: reporter Faktów TVN Dariusz Kmiecik, jego żona, dziennikarka TVP Katowice, Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz ich dwuletni syn.

Informację podał szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich. Dowodzący na miejscu akcją ratunkową strażacy tuż przed północą przekazali, że znaleźli wszystkich poszukiwanych, tj. zameldowanych w kamienicy przy ul. Chopina. Tożsamość ofiar musi jeszcze potwierdzić rodzina.

Trzy piętra katowickiej kamienicy (ul. Chopina) runęły w wyniku eksplozji ok. 5 nad ranem 23 października. Akcja ratunkowa 28 zastępów straży pożarnej trwa, włączyła się w nią m.in. grupa poszukiwawczo-ratownicza. Informację o wybuchu gazu miała przekazać mieszkanka sąsiedniej kamienicy. Strażacy nie wykluczają, że pod gruzami mogą się jeszcze znajdować ludzie. Na miejscu obowiązuje strefa ciszy.

W kamienicy było zameldowanych 25 osób. Część trafiła do szpitala, jedna do Centrum Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, dwie do Centrum Zdrowia Dziecka na Ligocie. Prezydent Katowic Piotr Uszok zapewnił, że wszyscy poszkodowani zostali objęci pomocą.

Według Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu do wstrząsów poprzedzających eksplozję doszło nocą: o 3:09, 3:49 i 4:04. Miały siłę 2.5 i 2.6 stopni w skali Richtera. – Taki wstrząs może być odczuwany na powierzchni jako lekkie drgania, niektórzy ludzie mogą to odczuć – tłumaczył kierownik Obserwatorium Wojciech Wojtak. Straż pożarna podczas konferencji prasowej podała, że skala zniszczeń wskazuje na wybuch instalacji gazowej.

Śledztwo w sprawie wybuchu gazu poprowadzi katowicka prokuratura okręgowa. Prokurator jest na miejscu niemal od początku – poinformowała rzeczniczka Marta Zawada-Dybek. – Mieszkańcom kamienicy, którzy stracili dach nad głową, miasto w najbliższych dniach zapewni lokale zastępcze – poinformował rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną