Konwencja polityczna Platformy Obywatelskiej

Donald Tusk: Dziś cała Europa jest dumna z Polski [RELACJA NA ŻYWO]
Donald Tusk w Warszawie przekazuje władzę Ewie Kopacz. Wielu delegatów ma jednak nadzieję, że Tusk pozostanie spoiwem Platformy Obywatelskiej.
PO/Twitter

Donald Tusk wygłosił ostatnie słowa jako polski polityk. Ewa Kopacz podziękowała mu za lata pracy – i za przyjaźń.

Na konwencję PO przyjechało około tysiąca delegatów partii, pojawili się także ludzie kultury: Krystyna Prońko, Andrzej Mleczko, Andrzej Grabowski, Daniel Olbrychski czy Wojciech Malajkat.

***

14:20

– Jesteśmy i będziemy partią rozsądku. Zdrowy rozsądek jest najlepszym sposobem rozwiązywania problemów – mówi Ewa Kopacz. – W naszych oponentach widzimy przede wszystkim naszych rodaków, nie wrogów. Wspólnie zamknijmy drzwi do kłótni w polskiej polityce. 

14:17

Głos zabrała Ewa Kopacz:

Bardzo byśmy chcieli, abyś pozostał honorowym przewodniczącym Platformy – mówi do Donalda Tuska. Dziękuje mu z „prawdziwą przyjaźń silniejszą niż polityka”.

Zwraca uwagę, że ani ona, ani Tusk nie wywodzą się z elit. Podkreśla, że na szacunek zasługują wszyscy zwykli Polacy. – Dla ludzi PO nie ma lepszych i gorszych rodzin, nie ma lepszych czy gorszych regionów, miast czy wsi – mówi Kopacz.

Kopacz zapowiada, że po wyborach parlamentarnych w 2015 odbędą się wybory powszechne nowego przewodniczącego PO.

14:07

Donald Tusk przekazuje Ewie Kopacz słynny szalik. – Przed wyborami prezydenckimi dałem go Bronisławowi Komorowskiemu. Potem on mi go przekazał. Ewa, dziś daję go Tobie, prowadź nas do zwycięstwa – mówi Tusk.

– I to były moje ostatnie słowa jako polskiego polityka. Będę zawsze z wami, bo Polska będzie dla mnie zawsze najważniejsza – dodaje były premier.

14:03

Donald Tusk przekazuje delegatom zasady, którymi powinni się kierować po jego odejściu:

–  Mądra polityka jest dla zwykłych ludzi.Waszym pierwszym przykazaniem jest służyć zwykłym Polakom. Nie zawsze większość ma rację, ale nie dajcie sobie w mówić, że większość zawsze nie ma racji. W polityce jedyną ważną sprawą jest stać po tej dobrej stronie, tam gdzie jest zwykła ludzka uczciwość. – mówi Tusk.

– Ufać ludziom i sobie nawzajem w partii.Bądźcie z Ewą tak, jak byliście ze mną. Zostawiam Platformę i Polskę w rękach osoby dobrej, mądrej i uczciwej - taką osobą jest Ewa Kopacz – dodaje były premier.

13:57

Donald Tusk:

Dziękuję wszystkim, którzy pozwolili mi być premierem. Wyborcom w Warszawie, wyborcom PO. Ta zmiana poprzez zwycięstwo –zwycięstwo Polski– jest najlepszym zwieńczeniem kariery politycznej w Polsce. Moim marzeniem było zejść ze sceny niepokonanym.

13:53

Widziałem jako premier kawał świata. Patrząc na Polskę, na Warszawę, nie mamy się czego wstydzić – mówi Donald Tusk. – Zawsze musimy pamiętać o zwykłych ludziach. To od nich zależymy, to oni zbudowali sukces Polski. Warto pamiętać o tych, którzy nie są w świetle kamer, a budowali nasza ojczyznę, z której dumna jest cała Europa. Nie ma w tym przesady. Dziś cała Europa dumna jest właśnie z Polski.

13:48

Głos zabrał Donald Tusk:

– Warto było te 13 lat czekać na takie pożegnanie. Jestem dziś debiutantem, nigdy nie występowałem w roli człowieka, który żegna się z PO. Jestem dziś stremowany. Nie ukrywam, że to były najważniejsze lata w moim życiu.

13:45

Przemawia Hanna Gronkiewicz-Waltz:

– Donaldzie, my cię nie prosimy o to, abyś coś dla nas załatwił w Europie, ale to my będziemy cię nadal wspierać. Bo teraz to od ciebie i od Polski zależy to, jaka ta Europa będzie.

Platforma Obywatelska/Twitter

Po konwencja

 

13:40

Konwencja tradycyjnie rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego na tle flag Polski wyświetlanych na telebimach. Na tę ostatnią konwencję z udziałem Donalda Tuska jako szefa partii przyszedł również piarowiec byłego premiera, Igor Ostachowicz. Wielu obserwatorów ceny politycznej uważa, ze to on, najbliższy doradca, stoi za sukcesem Tuska. Jak pamiętamy, kilka dni po tym, jak Ewa Kopacz objęła stanowisko szefa rządu, okazało się, że Ostachowicz został rekomendowany przez szefa resortu skarbu do zarządu PKN Orlen. Kopacz nie zgodziła się na to i Ostachowicz musiał zrezygnować z lukratywnej posady.

13:35

Delegaci Platformy korzystają z okazji i robią sobie zdjęcia z czołówką polityczną PO. Długa kolejka ustawiła się do zdjęcia ze Stefanem Niesiołowskim, który po określeniu partii Jarosława Kaczyńskiego „pisowskimi śmieciami” został kilka dni temu publicznie upomniany przez premier Ewę Kopacz.

Delegaci chętnie fotografują się też z Grzegorzem Schetyną, Tomaszem Siemoniakiem i Jackiem Rostowskim. Zapewne wiele z tych zdjęć będzie wykorzystane na ostatniej prostej kampanii samorządowej. 

13:25

Ludzie Platformy chętnie i z nieskrywaną satysfakcją komentują sytuację, w jakiej znalazł się ich główny konkurent polityczny, Prawo i Sprawiedliwość. W piętek okazało się, że Adam Hofman i dwóch innych posłów PiS poleciało do Madrytu tanimi liniami, a wcześniej pobrali z kasy Sejmu wysokie zaliczki na podróż samochodami.

Posłowie zostali zawieszeni, a Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę rano, że będzie rekomendował usunięcie posłów z partii. – To, co się wczoraj ujawniło, jest kompromitacją nie tylko dla PiS, ale też dla całego Sejmu. I niestety cała klasa polityczna poniesie tego skutki. Tak zwyczajnie, po ludzku, jest mi szkoda Jarosława Kaczyńskiego, bo wiem, że ciężko pracuje dla swojej partii. Jednak to on dobierał sobie takich ludzi jak Adam Hofman i teraz ponosi tego przykre konsekwencje – powiedział Grzegorz Schetyna, szef MSZ.

Dodał, że czeka na konkretne kroki, czyli usunięcie trzech posłów PiS z partii. Bo kara zawieszenia to jego zdaniem zdecydowanie za mało, jak na nieuczciwość, której się dopuścili.

To najlepszy prezent, jaki na tę ważną polityczną sobotę pod sam koniec kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość mogło zrobić Platformie Obywatelskiej i żegnającemu się z nią dziś Donaldowi Tuskowi.

13:18

Wicepremier Tomasz Siemoniak jeszcze przed rozpoczęciem konwencji mówił, że Ewę Kopacz i Donalda Tuska łączy wielka empatia: – Potrafią świetnie rozmawiać z ludźmi i doskonale ich rozumieją. Nie boją się wyjść do nich, kiedy tego potrzebują. Szczególnie w sytuacjach kryzysowych, takich jak powódź czy tragiczny wybuch w kopalni na Śląsku.

Szef MSZ, Grzegorz Schetyna, największy wygrany w ostatnim rządowym przemeblowaniu związanym z przejęciem sterów przez Ewę Kopacz, mówił, że czuje pewną doniosłość tej chwili: – Odchodzi od nas współzałożyciel Platformy Obywatelskiej, dzięki któremu dziś jesteśmy w tym dobrym politycznie dla nas miejscu. Zrobimy wszystko, aby bez Tuska na pokładzie wygrać kolejne wybory.

13:09

Głównym elementem scenografii są dwa telebimy. Na jednym z nich wyświetlane jest zdjęcie z wieczoru wyborczego z 2001 r., kiedy Platforma po raz drugi zwyciężyła nad PiS. Obok Tuska zdjęciu tym stoi Ewa Kopacz. Wówczas nikt nie mógłby przewidzieć, że dziś to ona przejmie po Tusku tekę premiera i przewodnictwo w partii.

Na drugim telebimie wyświetlana jest mapa Unii Europejskiej z wielką flagą Polski, co ma symbolizować europejski awans Donalda Tuska. Konwencję prowadzi, jak wszystkie ostatnie Platformy, poseł tej partii Jakub Rutnicki znany z udziału w telewizyjnym programie muzycznym „Idol”.

W kuluarach czuć atmosferę zmiany, delegaci rozmawiają o przyszłości partii i wielu ma nadzieję, że Tusk wciąż będzie spoiwem Platformy Obywatelskiej.

 

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj