Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jak świętujemy 96. rocznicę odzyskania niepodległości

W marszu z prezydentem, w zamieszkach z narodowcami, w biegu, ale tym razem bez Donalda Tuska, albo w Krakowie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

Z narodowcami w Marszu Niepodległości

„Armia Patriotów” – pod tym hasłem przez ulice Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości, organizowany przez środowiska związane z Ruchem Narodowym. Organizatorzy utrzymują, że obecnych było na nim nawet 50 tysięcy osób.

– Czołem Wielkiej Polsce! Witaj armio patriotów! Przeszliśmy! Nie dali rady prowokatorzy, nie dali rady policyjni prowokatorzy, nie dały rady służby specjalne! – mówił ze sceny na koniec marszu jego współorganizator Robert Winnicki.

FacebookZamieszki w czasie Marszu Niepodległośći
FacebookMarsz Niepodległości 2014

Marsz oficjalnie zakończył się o godz. 18.50 bilansem: 276 osób zatrzymanych, kilkadziesiąt osób rannych, w tym 51 policjantów i 24 osoby cywilne, zniszczony bruk, znaki drogowe i przystanki tramwajowe w okolicach ronda Waszyngtona. Zatrzymani posiadali m.in. środki pirotechniczne i brali udział w regularnej walce z policją.

Policja użyła gazu pieprzowego i łzawiącego oraz armatki wodnych i broni gładkolufowej.  Udało nam się wyizolować część osób, które są chuliganami i które wyszły z czoła tego marszu. Kiedy odległość pomiędzy tą grupą chuliganów a marszem była sporo, policjantów wprowadzono między nich a marsz. Na początku okrążyliśmy te osoby na rondzie Waszyngtona tak, by można było je wyłapywać – mówił w TVP Info Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP.

Trasa marszu wiodła inaczej niż w latach ubiegłych, z dala od placu Zbawiciela i Ambasady Rosyjskiej. Jak pamiętamy, to waśnie w tych dwóch miejscach doszło w ubiegłym roku do niebezpiecznych incydentów. Tym razem uczestnicy Marszu Niepodległości z ronda Dmowskiego przeszli Al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, przez rondo Waszyngtona w okolice Stadionu Narodowego.

W marszu z prezydentem

We wtorek po godz. 13 z pl. Piłsudskiego w Warszawie wyruszył marsz Razem dla Niepodległej organizowany po raz trzeci przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W marszu uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu Radosław Sikorski i Senatu Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz, Donald Tusk i kilku ministrów.

Sławomir Kamiński/Agencja GazetaMarsz Razem dla Niepodległej

Atrakcją marszu był w tym roku wyremontowany zabytkowy czołg Renault FT 17. Służył w polskim wojsku, brał udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Został odnaleziony w ubiegłym roku w Afganistanie.

Kancelaria Prezydenta RPCadillaca Marszałka Piłsudskiego

– Do marszu zapraszamy wszystkich, którym w sercu gra wolna Polska – podkreślił prezydent. – Nie wykluczamy nikogo. Nie chcemy maszerować i świętować przeciwko innym. Prezydent mówił też dziś przed Grobem Nieznanego Żołnierza o czterech filarach niepodległości, a są nimi: – Rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania Polski ze światem zachodnim

Premier Kopacz z mapą dla dzieci

O potrzebie kształtowania postawy pozytywnego patriotyzmu mówiła premier Ewa Kopacz. – O tej dumie z Polski nie powinniśmy zapominać każdego dnia  mówiła premier, która w KPRM z okazji Święta Niepodległości podsumowała projekt obrazkowej mapy „Polska. 25 lat wolności”.

Kancelaria Prezesa RMEwa Kopacz prezentuje mapę

Publikacja opisuje ostatnie 25 lat historii Polski i może służyć za pretekst do rodzinnych rozmów o kraju. – Możecie na tej mapie zaznaczyć miejsca, gdzie urodzili się wasi rodzice, dziadkowie, a oni wam będą opowiadać o tych miejscach. Macie okazję do tego, żeby rozmawiać o swojej historii, historii swojej rodziny, ale rozmawiać również o historii Polski  mówiła szefowa rządu.

W biegu, tym razem bez Tuska

Przed południem ok. 15 tys. biegaczy wzięło udział w XXVI Biegu Niepodległości na 10 kilometrów, poświęconym pamięci Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze. Jego syn Andrzej na trasie biegu dopingował jego uczestników.

Najszybciej, z czasem 30,03 min, dobiegł do mety Łukasz Parszczyński, zawodowy żołnierz. W tym roku na starcie biegu nie stawił się Donald Tusk. W zeszłym roku zajął 3759. miejsce wśród 12114 biegaczy. 

– Polsce potrzebny jest codzienny patriotyzm wyrażający się m.in. w kupowaniu krajowych produktów czy uczestnictwie w wyborach – mówił w Krakowie, w rocznicę odzyskania niepodległości, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że pięknie jest świętować, składać wiązanki, uczestniczyć we mszy św. w intencji ojczyzny czy śpiewać pieśni patriotyczne. – Jednak patriotyzm nie może być odświętny – 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada. O nim trzeba pamiętać każdego dnia – powiedział Kosiniak-Kamysz.

W Krakowie z prezesem PiS

– Wzmacniajmy polskie państwo i polskie siły, by Polska była bezpieczna, by nasza niepodległość była zawarowana wobec tego, co dzieje się na wschodzie, ale też wobec niebezpieczeństw, które mają źródła gdzie indziej mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dodał, że „Polska nie może być klientem” wobec silniejszych krajów Europy i Zachodu. Politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim złożyli w Warszawie kwiaty przed pomnikami: Józefa Piłsudskiego przed Belwederem, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa.

PiS zorganizował też dziś uroczystości w Krakowie, gdzie politycy tej partii złożyli kwiaty na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował podczas wiecu PiS w hali Sokoła w Krakowie, że Andrzej Duda będzie kandydatem partii na prezydenta RP. – Będę się ubiegał o godność prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – potwierdził Duda.

FacebookPrezes PiS składa kwiaty
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną