Mariusz Janicki poleca świąteczny numer POLITYKI
Najnowsze wydanie POLITYKI to nasz numer świąteczny, podwójny, liczący aż 172 strony, gdzie znajdą Państwo grubo ponad czterdzieści artykułów o bardzo zróżnicowanej tematyce. Wymienię tutaj tylko niewielką ich część.
Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Adam Szostkiewicz pisze o Świętej Rodzinie (to nasz artykuł okładkowy) – tak jak się rzadko o niej opowiada – jako o rodzinie niemal współczesnej, bo rzeczywiście odbiegała ona mocno od ówczesnych, tradycyjnych wzorców. Ale jednocześnie stała się na następne stulecia zmitologizowanym obrazem macierzyństwa i ojcostwa.

Autor tekstu pokazuje, jak zmieniał się przez epoki chrześcijański model rodziny, jak ewoluowała pozycja mężczyzny, kobiety, dziecka, jak Kościół wpływał na życie rodzinne, seksualne, na moralność i wychowywanie dzieci. To fascynująca opowieść o historii idei i obyczajów, doprowadzona aż do współczesności. Uzupełnia ją rozmowa z prof. Beatą Łaciak, znawczynią obrzędów i rytuałów rodzinnych, o tym, jak Polacy obchodzą Święta, jaką rolę odgrywa w ich życiu rodzina i czy Wigilię można traktować w kategoriach patriotycznych.

Jacek Żakowski natomiast rozmawia z prof. Mirosławą Marody, znaną socjolożką, o tym, co Polaków łączy, a co dzieli, dlaczego tak się dzieje i gdzie współcześnie ludzie szukają swojej tożsamości, zakorzenienia, sensu istnienia.

Artur Domosławski przemierzył kilka krajów Ameryki Łacińskiej i w poruszającym reportażu opisał historie dzieci, które samotnie podążają śladami swoich rodziców, którzy wcześniej wyjechali za pracą do Stanów Zjednoczonych.

Juliusz Ćwieluch opowiada o swoim rejsie największym statkiem świata, czterystumetrowym kontenerowcem, który przywiózł do Polski prawdopodobnie większość prezentów, jakie znajdą się pod choinkami w naszych domach.

I jeszcze trzy wzruszające reportaże o ludziach czyniących dobro, m.in. o kierowcy autobusu, który w trakcie rutynowego kursu musiał odebrać poród i jak to zmieniło jego patrzenie na świat.

Ponadto w najnowszej POLITYCE: polityczne podsumowanie roku, słownik wyrazów odrzuconych, opowieści o legendarnych warszawskich kawiarniach, o tym, jak mieszka władza, jak seriale zmieniają obyczaje, jak się rodzili królowie, o podwójnej historii Polski i powrocie legendarnego „Miasteczka Twin Peaks”.

I wiele, wiele innych bardzo interesujących tekstów, do lektury których gorąco Państwa zachęcam.

Jednocześnie – w imieniu całej redakcji POLITYKI – życząc naszym Czytelnikom z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkiego, co najlepsze.

Wesołych Świąt i miłej lektury!
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj