Kraj

Hejtowanie Owsiaka

Orkiestra, która przemieniła Polskę

Dzieło Owsiaka dało Polsce dobro duchowe i materialne. Dzieło Owsiaka dało Polsce dobro duchowe i materialne. Artur Rawicz Music Foto Kolektiv / Facebook
Jerzy Owsiak ma rację. Hejterzy nie mają prawa przeszkadzać Orkiestrze. Orkiestra służy społeczeństwu, hejt społeczeństwo rozbija.

Hejterzy nie stworzyli niczego, Orkiestra Owsiaka przemieniła Polskę. Dzień kwesty to jeden z nielicznych dni, kiedy na naszych ulicach obcy ludzie się do siebie uśmiechają.

Cudzoziemcy widzą to lepiej niż my sami, bo patrzą z dystansu. Na co dzień wielu z nich uderza nasza kłótliwość i zrzędliwość, nieumiejętność cieszenia się z tego, co mamy, co nam się udało stworzyć. Orkiestra to jest przecież dzieło społeczne, w którym mają udział miliony Polaków.

To jedno z naszych wspólnych osiągnięć, dowód, że bywamy, choćby na chwilę, altruistami. Ze złotówek wrzucanych przez nas do puszki Orkiestry uskładał się przez ponad dwadzieścia lat ogromny fundusz wzajemnej pomocy. Nie dziwię się, że tylu Polaków jest z tego dumnych. Dziwię się, że są w Polsce ludzie, którzy uważają się za patriotów, a gotowi są rzucić w Owsiaka i jego dzieło kamieniem. Patriotyzm czasu pokoju mniej polega na rocznicowych marszach, a bardziej na tworzeniu wartości i dóbr służących jak największej liczbie ludzi.

Dzieło Owsiaka dało więc Polsce dobro duchowe – przyrost empatii. I materialne – więcej sprzętu i usług medycznych do użytku publicznego. Mimo to nawet wśród ludzi Kościoła wciąż trwa kampania przeciwko Owsiakowi, w której się go zniesławia. Tak jakby Kościół był ślepy na dorobek Orkiestry, przecież całkowicie zgodny z wartościami ewangelicznymi.

Do chóru krytyków dołącza polityczna prawica i jej media, mnożąc zarzuty i insynuacje. Nieważne dzieło, ważne, że Orkiestra podoba się mediom i politykom, których zwalcza prawica. Tak się w Polsce próbuje dyskredytować dobro wspólne, jakim jest Orkiestra Owsiaka.

Normalny człowiek chyba miałby już dość. Na szczęście dla nas – a nigdy nie wiadomo, co komu może się przydarzyć i jakiej pomocy będzie potrzebował – Jurek nie jest w takim sensie „normalny”. Jest urodzonym pasjonatem dobrej sprawy społecznej. Nie da się hejterom.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną