Kraj

Krótki kurs czarnej magii

Kto połamie sobie zęby na węglu

Z badań wynika, że pod względem społecznego autorytetu górnik może się równać z profesorem uniwersytetu. Lekarz, sędzia czy ksiądz mogą tylko pomarzyć o takim poważaniu. Z badań wynika, że pod względem społecznego autorytetu górnik może się równać z profesorem uniwersytetu. Lekarz, sędzia czy ksiądz mogą tylko pomarzyć o takim poważaniu. Alpay Bilgindil/Alamy / BEW
Górniczy kryzys postawił premier Ewę Kopacz przed alternatywą: zostać matką Polką albo polską Margaret Thatcher. Postawiła na matkę Polkę. Ale też, po prawdzie, nie miała wyboru.
Według sondaży blisko 70 proc. Polaków popierało śląskie protesty. To musiało osłabić determinację rządu.Maciej Jarzębiński/Forum Według sondaży blisko 70 proc. Polaków popierało śląskie protesty. To musiało osłabić determinację rządu.

Na początku górniczego kryzysu okrzyknięto ją polską Margaret Thatcher. Jedni z nadzieją, że okaże twardość Brytyjki i złamie dominację wszechwładnych górniczych związków, inni z pogardą, że dąży do zniszczenia górnictwa, największej polskiej świętości. „Pani premier, lady Thatcher, ta ustawa jest dopchnięta kolanem” – wołał w Sejmie poseł SLD Zbyszek Zaborowski podczas nocnych obrad nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Polityka 4.2015 (2993) z dnia 20.01.2015; Temat tygodnia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Krótki kurs czarnej magii"

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019