Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Drodzy Czytelnicy!

Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce o pomocy rozwojowej

Tomasz Wojtyś
Na mocy decyzji Parlamentu Europejskiego rok 2015 został ustanowiony Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR). Jego hasło przewodnie to „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość”.

Przesłanką do ustanowienia ERR stało się, po pierwsze, podsumowanie realizacji Milenijnych Celów Rozwoju z 2000 r. zmierzających do zwalczania ubóstwa i zapewnienia globalnej równowagi politycznej i gospodarczej. W 2015 r. społeczność międzynarodowa będzie decydować o przyszłych ramach rozwoju. Warto w tym kontekście podkreślić, że Unia Europejska w geście solidarności chce – za pomocą dostępnych zasobów technicznych, finansowych i materialnych – kontynuować wspieranie działań zmierzających do rozwiązywania problemów globalnych, jak np. eliminowanie ubóstwa i głodu, zapewnienie dostępu do wody pitnej i infrastruktury sanitarnej, zwalczanie AIDS, malarii i innych chorób zakaźnych.

Po drugie, ERR to dobra okazja, by dostarczyć obywatelom UE więcej informacji na temat wspierania rozwoju przez Unię Europejską w skali światowej. Wiele osób nie wie, że np. Europejski Fundusz Rozwoju powstał już u zarania wspólnot europejskich na mocy traktatów rzymskich z 1957 r., zaś Unia Europejska jest najhojniejszym dawcą pomocy rozwojowej w świecie. W 2012 r. instytucje unijne i państwa członkowskie wydały na ten cel 55,2 mld euro, czyli ponad połowę oficjalnych takich środków w skali globalnej. Badanie Eurobarometr z czerwca 2012 r. wykazało, że chociaż zdecydowana większość Polaków popiera udzielanie pomocy rozwojowej (91 proc.), to aż 36 proc. nie wie, dokąd ta pomoc trafia.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom związanym z Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce postanowiło wydać we współpracy z POLITYKĄ dodatek poświęcony polskiej i unijnej współpracy rozwojowej. Poprzez naszą publikację chcemy też zachęcić wszystkich obywateli do aktywności wolontariackiej oraz angażowania się w pomoc mieszkańcom krajów najsłabiej rozwiniętych. Zależy nam również na budowaniu społecznego zrozumienia dla działań realizowanych przez Polskę i UE w ramach współpracy rozwojowej.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną