Kariera Magdaleny Ogórek: Stażystka u prezydenta i premiera, researcherka w NBP
Opowieści polityków SLD o bogatym doświadczeniu Magdaleny Ogórek w ważnych instytucjach państwowych można włożyć między bajki. Sprawdziliśmy, czym faktycznie się tam zajmowała.
Forum

W oficjalnym życiorysie zawodowym Magdaleny Ogórek znajdziemy długą listę stanowisk z pogranicza polityki i administracji publicznej. Co naprawdę kandydatka SLD na prezydenta robiła w kancelariach prezydenta, premiera, w MSWiA i NBP?

Na internetowej stronie Sojuszu, która prezentuje sylwetkę Ogórek, czytamy: „Ma za sobą pracę m.in. w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Centrum Informacyjnym Rządu za czasów premiera Leszka Millera, przez trzy lata była szefową gabinetu politycznego Grzegorza Napieralskiego. W latach 2012–14 była konsultantem w Narodowym Banku Polskim; w latach 2002–05 pracowała w administracji państwowej, m.in. Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Biurze Integracji Europejskiej”.

Tej wersji trzymają się też politycy SLD, odpierając zarzuty o brak jakiegokolwiek doświadczenia Magdaleny Ogórek w urzędach centralnych. Jerzy Wenderlich, wicemarszałek Sejmu, mówił 20 stycznia w „Faktach po Faktach” w TVN24, że Ogórek pracowała w „bardzo prominentnych instytucjach” i „to doświadczenie pozwala jej ubiegać się o najwyższe stanowiska w państwie”. I dodał, że „pracowała mądrze i w sposób bardzo efektywny”.

Sekretarz Generalny SLD Krzysztof Gawkowski w TVP Info (18 stycznia tego roku) wyraził opinię, że „jeśli chodzi o kandydata na prezydenta, to bardzo ważne jest doświadczenie”. I dalej: „Magdalena Ogórek ma wielkie doświadczenie kompetencyjne. Pracowała w Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w MSWiA”.

Leszek Miller też, kiedy tylko może, jednym tchem wymienia ważne instytucje państwowe, w których pracowała jego kandydatka. W „Faktach po Faktach” (9 stycznia tego roku) mówił o jej „imponującym życiorysie” zawodowym: „Była doradcą i zajmowała się kwestiami kontaktów z mediami, specjalizowała się w problematyce europejskiej, kiedy Polska aspirowała o wejście do UE i stawiała pierwsze kroki w UE. Jest uznaną specjalistką w tym zakresie. Pracowała w MSWiA, w NBP”.

Zapytaliśmy wszystkie wymieniane przez polityków Sojuszu instytucje, czym konkretnie zajmowała się w nich Magdalena Ogórek, na jakich stanowiskach pracowała oraz o zakres jej odpowiedzialności na tych stanowiskach.

Kancelaria Prezydenta odpisała, że „pani Magdalena Ogórek nie była pracownikiem Kancelarii Prezydenta RP, co oznacza, że nie była zatrudniona na podstawie umowy o pracę”. Z dokumentów złożonych już do archiwum urzędu prezydenckiego wynika, że Ogórek „odbyła bezpłatną praktykę studencką w terminie 16 czerwca – 15 lipca 2003 roku w Biurze Integracji Europejskiej KPRP”. Później, gdy premierem był Leszek Miller, trafiła do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tutaj również nie pracowała na etacie, a jedynie odbywała praktykę. Dokumenty dotyczące staży w KPRM przechowywane są jedynie przez pięć lat i nikt nie jest dziś w stanie dokładnie określić, kiedy odbywała staż Magdalena Ogórek i w jakim departamencie.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną