Kraj

Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek nie żyje

Konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek nie żyje

Facebook
Piotr Winczorek był cenionym profesorem specjalizującym się w dziedzinie filozofii prawa i nauk o państwie. Podnosił polską debatę publiczną na wyższy poziom.
Profesor w naszej redakcji podczas pracy w kapitule przyznającej stypendia naukowe POLITYKI.Polityka Profesor w naszej redakcji podczas pracy w kapitule przyznającej stypendia naukowe POLITYKI.

W latach 1961–1966 studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat obronił w 1972 r., habilitację otrzymał w 1988 r., a tytuł profesora – w 1997 r.

Na Wydziale Prawa i Administracji UW pełnił kolejno funkcje zastępcy i później dyrektora Instytutu Nauk o Państwie i Prawie oraz kierownika Katedry Filozofii Prawa i Nauki o Państwie.

Od 1989 przez cztery lata był sędzią Trybunału Stanu, a w latach 1993–1997 członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, a także przewodniczącym zespołu stałych ekspertów Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.

W maju 2014 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kształtowaniu zasad demokratycznego państwa prawa.

Jest autorem i współautorem kilkuset publikacji naukowych, a wśród nich: „Teoria państwa i prawa”, „Doktryny we Francji i w Jugosławii”, „Dyskusje konstytucyjne”, „Prawo i polityka w czasach przemian”.

Brał udział w pracach nad konstytucją. Mówił, że było to jedno z cenniejszych doświadczeń w jego karierze prawniczej. Często powtarzał, że satysfakcję dawało mu popularyzowanie wiedzy o państwie, prawie i konstytucji w mediach.

Profesor również z redakcją POLITYKI dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą. W latach 2005–2007 zasiadał w kapitule przyznającej stypendia naukowe POLITYKI. Rekomendował do nagród zdolnych, młodych prawników.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Ożywianie mózgu po śmierci i transplantacja głowy. Czy istnieją granice neuronauki?

Badaczom udało się wznowić niektóre funkcje mózgów pobranych od świń, a inny naukowiec chciałby przeprowadzić transplantację ludzkiej głowy.

Piotr Rzymski
22.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną