Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Dlaczego nienawidzimy cudzego sukcesu? A wszystkim, którzy mają więcej od nas, przypisujemy złe intencje i kombinatorstwo?
Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Zawiść to uczucie znane powszechnie, ale zapewne nieprzypadkowo mówi się o specyficznym „polskim piekle”. Znana jest też anegdota o tym, że naszego kotła nikt nie musi pilnować, bo każdego, kto będzie chciał się z niego wydostać, inni ściągną w dół. Czy zatem zawiść to rzeczywiście nasza narodowa przywara? Dlaczego aż tak nienawidzimy cudzego sukcesu, a wszystkim, którzy mają więcej od nas, przypisujemy złe intencje, nieuczciwość, kombinatorstwo?

Z tymi pytaniami mierzy się Ewa Wilk, autorka okładkowego artykułu w najnowszej POLITYCE. Jak dowodzi, to właśnie głęboka zawiść – różna od zwykłej zazdrości i często przybierająca zbiorowy charakter – potrafi zatruć nie tylko życie prywatne, ale także publiczne i polityczne. Skąd się bierze, jak z nią walczyć i się jej nie poddawać? Gorąco zachęcam do przeczytania tekstu „Zawiśliśmy w zawiści”.

Ponadto w najnowszym numerze POLITYKI znajdziecie Państwo interesujący artykuł Janiny Paradowskiej od dwóch Dudach: Andrzeju, kandydacie na prezydenta, oraz Piotrze, liderze Solidarności, których w swojej politycznej grze wykorzystuje Jarosław Kaczyński. Esej Jacka Żakowskiego wokół pytań, czyim sługą jest premier, kogo reprezentuje rząd. Opowieść Elżbiety Turlej o nowym życiu Justyny Kowalczyk. A także tekst Violetty Krasnowskiej o tym, że na polskim niebie dochodzi do wielu groźnych incydentów lotniczych, ale informacje o nich do opinii publicznej nie docierają.

W oczekiwaniu na rozdanie tegorocznych Oskarów na deser proponuję przeczytanie redakcyjnej dyskusji z udziałem naszych krytyków filmowych, Zdzisława Pietrasika i Janusza Wróblewskiego. O tym, jakie filmy mają największe szanse na wygraną i czy wśród laureatów mogą się znaleźć polskie produkcje. A także artykuł Barbary Kaczmarczyk o dwóch naszych dokumentach nominowanych do nagrody amerykańskiej Akademii i poruszających historiach, jakie za nimi stoją.

Zachęcam do przeczytania również wszystkich innych pozycji z najnowszej POLITYKI, oferta jest bogata, różnorodna, coś dla każdego.

Miłej lektury!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj