Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Marian Turski nagrodzony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Marian Turski. Marian Turski. Leszek Zych / Polityka
Minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorowała osoby zasłużone dla powstania Muzeum Historii Żydów Polskich.

„To uczucie człowieka, że dostał od opatrzności to, czego nie dostał wielki nauczyciel żydowski, czyli Mojżesz. Mojżesz nie wszedł do Ziemi Obiecanej, ja wszedłem” – mówił Marian Turski po odebraniu Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Turski jest jednym z inicjatorów oraz przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, więźniem Auschwitz, a od 1958 roku dziennikarzem POLITYKI. Kieruje działem historycznym tygodnika.

Osoby zasłużone dla powstania Muzeum minister kultury nagrodziła 16 lutego złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami państwowymi. „To było bardzo wielkie, ważne wydarzenie dla polskiej kultury” – powiedziała Omilanowska po wręczeniu wyróżnień.

„Ponieważ minęło już parę miesięcy od otwarcia Muzeum, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że trafiliśmy w dziesiątkę. Zainteresowanie wystawą stałą jest przeogromne, a opinie zarówno w Polsce, jak i za granicą są jednoznacznie najlepsze z możliwych” – dodała Omilanowska.

O tym, jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich, jak zostało zorganizowane i jakie niesie przesłanie – Marian Turski opowiadał nam przy okazji wielkiego otwarcia tej imponującej instytucji. Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć z Muzeum.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną