Marian Turski nagrodzony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Minister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorowała osoby zasłużone dla powstania Muzeum Historii Żydów Polskich.
Marian Turski.
Leszek Zych/Polityka

Marian Turski.

„To uczucie człowieka, że dostał od opatrzności to, czego nie dostał wielki nauczyciel żydowski, czyli Mojżesz. Mojżesz nie wszedł do Ziemi Obiecanej, ja wszedłem” – mówił Marian Turski po odebraniu Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.

Turski jest jednym z inicjatorów oraz przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, więźniem Auschwitz, a od 1958 roku dziennikarzem POLITYKI. Kieruje działem historycznym tygodnika.

Osoby zasłużone dla powstania Muzeum minister kultury nagrodziła 16 lutego złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami państwowymi. „To było bardzo wielkie, ważne wydarzenie dla polskiej kultury” – powiedziała Omilanowska po wręczeniu wyróżnień.

„Ponieważ minęło już parę miesięcy od otwarcia Muzeum, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że trafiliśmy w dziesiątkę. Zainteresowanie wystawą stałą jest przeogromne, a opinie zarówno w Polsce, jak i za granicą są jednoznacznie najlepsze z możliwych” – dodała Omilanowska.

O tym, jak powstawało Muzeum Historii Żydów Polskich, jak zostało zorganizowane i jakie niesie przesłanie – Marian Turski opowiadał nam przy okazji wielkiego otwarcia tej imponującej instytucji. Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć z Muzeum.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną