Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ślub w plenerze, dowody osobiste, nowe imiona dla dzieci – sprawdź, co się zmieni od 1 marca

Już za kilka dni czeka nas prawdziwa rewolucja w codziennych, urzędowych sprawach. Ma być łatwiej i prościej. Co się zmieni?

Dowody i akty urodzenia w dowolnym urzędzie

Nowe udogodnienia zawdzięczamy temu, że już od 1 marca urzędy gmin będą miały dostęp do Systemu Rejestrów Państwowych, czyli do bazy zawierającej m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.

Dlatego od 1 marca wniosek o dowód czy akt stanu cywilnego (np. urodzin) będziemy mogli złożyć w dowolnym urzędzie w Polsce, a nie tam, gdzie jesteśmy zameldowani.

Będą nowe wzory dowodów osobistychPolitykaBędą nowe wzory dowodów osobistych

Dowody bez meldunku

Każdy, kto po 1 marca złoży wniosek o wydanie dowodu osobistego, otrzyma już nowy dokument tożsamości. Będzie sporo zmian. Na dowodzie pojawi się szereg nowych zabezpieczeń, m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie, a opisy pól będą również w języku angielskim.

Co zniknie z dokumentu? Informacje o kolorze oczu i wzroście, skan naszego podpisu. Zniknie również adres zameldowania, co oznacza, że nie będziemy musieli zmieniać dowodu po przeprowadzce.

Co więcej, wnioski o wydanie dowodu mają być uproszczone i przejrzyste.

Ostatnią dużą rewolucję w dowodach osobistych mieliśmy w 2001 r. Wtedy 20-stronicową książeczkę zastąpiła plastikowa karta. Wówczas z dowodu zniknęły informacje dotyczące miejsca pracy, stanu cywilnego i znaków szczególnych. Nadal jednak były tam dane o kolorze oczu i wzroście. 10 lat później dowody otrzymały kolejne, nowe, lepsze zabezpieczenia, wprowadzono też zasadę, że mogą otrzymywać go również dzieci (ważność dokumentów dzieci do 5. roku życia upływa po 5 latach, pozostałe są ważne przez 10 lat).

„Tak” poza urzędem

Zmiany czekają też młode paryJared Polin/Flickr CC by 2.0Zmiany czekają też młode pary

Zamek, zabytkowy dworek? Od 1 marca ślubów będzie się udzielać również poza urzędem stanu cywilnego. Wniosek o taki ślub przyszli małżonkowie będą mogli złożyć w dowolnym urzędzie w Polsce. Miejsce ślubu musi gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Ostateczna decyzja będzie należała do kierownika USC. Zorganizowanie takiej uroczystości będzie kosztować 1000 zł.

W 2013 r. na 69 tys. ślubów cywilnych tylko 2 tys. zostało zawartych poza urzędem. Zainteresowanie ślubami w plenerze jest ponoć ogromne.

Mercedes, czyli ładne imię dla dziewczynki

Chcesz nadać dziecku obcobrzmiące imię? Już możeszDavid Long/Flickr CC by 2.0Chcesz nadać dziecku obcobrzmiące imię? Już możesz

Kim, Mercedes, Takahiro, Liam? Do tej pory nie można było nadawać dzieciom imion, które nie określały płci. Teraz możliwe będzie nadawanie imion obcego pochodzenia dziecku, którego oboje rodzice mają polskie obywatelstwo. Pozostaje zasada, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Imię nie może być też zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. W tej sprawie też ostateczna decyzja będzie należeć do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie MSW wynika, że mimo swobody wyboru Polacy chętniej wybierają imiona znane i zakorzenione w naszej tradycji niż te obcobrzmiące. Prawie co dziesiąta osoba pytana o wybór imienia dla dziecka wybiera Annę, Agatę lub Agnieszkę. Chłopcom zaś respondenci daliby na imię Jan, Piotr lub Stanisław. Upodobania co do imion u mężczyzn były bardzo zbliżone do preferencji kobiet.

Z danych PESEL wynika, że rodzice w Polsce coraz częściej decydują się na tradycyjne imiona. Do najpopularniejszych imion dla chłopców należą: Jakub, Kacper, Mateusz, Szymon, Franciszek, Antoni i Filip. Dziewczynkom najczęściej nadawane są imiona: Julia, Wiktoria, Oliwia, Natalia, Zuzanna, Zofia, Lena.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną