Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Czy Polacy naprawdę mają w sobie ducha bojowego? Czy poszliby z entuzjazmem walczyć w realnej wojnie?
Okładka najnowszego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki

Czy może być wojna? To pytanie jeszcze dwa, trzy lata temu wydawało się absurdalne, a dzisiaj pada coraz częściej w rozmowach nie tylko polityków, ale też w towarzyskich gronach, w rodzinach, w miejscach pracy.

Następuje niejako militaryzacja myślenia, ale też działania. W Polsce powstają „amatorskie” oddziały obrony terytorialnej, rośnie kult munduru i broni. Zmieniają się również przepisy, jak ten o możliwości powołania do wojska na ćwiczenia praktycznie każdego obywatela.

I choć nie można jeszcze powiedzieć, że powraca zniesiony kilka lat temu pobór powszechny, to niewątpliwie minęły czasy, kiedy wojsko wydawało się jakąś – coraz bardziej egzotyczną – zabawą.

Czy zatem Polacy w masowej skali naprawdę mają w sobie ducha bojowego? Czy poszliby z entuzjazmem walczyć w realnej wojnie? Czy państwo byłoby w stanie w razie konieczności zmobilizować znaczne siły? Na te pytania odpowiada okładkowy artykuł Juliusza Ćwielucha o „armii ludowej” w najnowszej POLITYCE, do przeczytania którego bardzo zachęcam.

Ponadto w najnowszym numerze polecam artykuł o pierwszej parze polskich mediów, czyli Justynie Pochanke, znanej dziennikarce TVN, i Adamie Pieczyńskim, następcy Kamila Durczoka w roli szefa „Faktów”. A także dwa interesujące reportaże: o ojcu transseksualiście, który chciał być dla dziecka drugą matką, oraz o wychowance klasztornego sierocińca.

Poza tym wywiad z Bianką Mikołajewską, byłą dziennikarką POLITYKI, która opowiada o tym, jak wiele lat spędziła w sądach, pozywana przez SKOK za artykuły o tej instytucji, tłumacząc zarazem, na czym polega mechanizm finansowy tych „spółdzielczych kas”.

Zachęcam do przeczytania pozostałych tekstów w najnowszym wydaniu POLITYKI. Do części nakładu dołączyliśmy interesującą książkę Marka Ostrowskiego „Teatr sprawiedliwości” – polecam. A za tydzień namawiam do kupienia naszego świątecznego numeru wraz z głośnym filmem Christophera Nolana „Interstellar”.

Miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną