Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Prezydent Komorowski poluje, ale nie strzela. Po co więc chodzi na polowania?

Mike Kemp Images/Getty Images / FPM
Przez coraz większą liczbę Polaków polowanie nie jest już postrzegane jako szlachetna tradycja, ale prymitywna i brutalna rozrywka. A pan prezydent Komorowski zadeklarował, że chodzi po lesie i patrzy.

Łowiectwa nie akceptuje ponad 60 proc. społeczeństwa. Dlatego gdy w poprzedniej kampanii wyborczej pojawiła się informacja, że Bronisław Komorowski jest myśliwym, obiecał on, że zrezygnuje z polowania. Wspomniał nawet, że od dzieci i wnuków dostał aparat fotograficzny, by zastąpić nim myśliwską broń.

Teraz w programie TVN24 „Fakty po Faktach” stwierdził, że to nie on obiecywał, ale jego sztab wyborczy. „Tak, poluję z moimi znajomymi, z synami, ale polowanie nie musi polegać na strzelaniu. Ale to trochę jak piwo bezalkoholowe” – powiedział w wywiadzie Bronisław Komorowski.

Trudno tę wypowiedź uznać za precyzyjną. Czy pan prezydent chodzi po lesie i patrzy, jak jego synowie i znajomi strzelają do zwierząt? Uprawia fotosafari, jak obiecał dzieciom i wnukom? Na czym miałoby polegać polowanie bez strzelania?

Dla wielu wyborców to ważny wątek. Chcieliby wiedzieć, czy na głowę państwa wybierają myśliwego, czy nie, bo kwestię ekologii i humanitarnego traktowania zwierząt traktują poważnie.

Lobby myśliwskie w polskiej polityce jest niezwykle silne. Członkami Polskiego Związku Łowieckiego jest 0,25 proc. Polaków i aż 20 proc. parlamentarzystów. Lobbują właśnie w Sejmie, bo trwa tam nowelizacja prawa łowieckiego. Przepadły zapisy dotyczące m. in. zakazu udziału dzieci w polowaniach, używania bardzo toksycznej, ołowianej amunicji czy zakazu nocnych polowań na ptaki, podczas których nie sposób odróżnić gatunków łownych od chronionych.

Więcej na ten temat w najbliższym numerze POLITYKI.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną