Kraj

Radykalizm oswojony

Radykałowie na co dzień i od święta

Obchody piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu. Obchody piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu. Krystian Maj / Forum
Polska radykalna chce udawać Polskę racjonalną. Widać to było ostatnio: in vitro to po prostu przestarzała metoda, która niczego nie leczy; w tupolewie były wybuchy, to fakt, ale czy to zamach czy nie, niech wykaże śledztwo. Czy Kaczyńskiemu i Dudzie uda się ta kampanijna mimikra?
Ograniczanie agresywnego języka, co obserwujemy właściwie w każdej kampanii wyborczej PiS, usypia czujność odbiorców.Tadeusz Późniak/Polityka Ograniczanie agresywnego języka, co obserwujemy właściwie w każdej kampanii wyborczej PiS, usypia czujność odbiorców.

Wizerunek Andrzeja Dudy, kandydata PiS na prezydenta, jest budowany na opozycji wobec urzędującej głowy państwa: „młody, energiczny, z poza układu” (tak reklamują go na forach – ortografia oryginalna – internetowe trole). Sztabowcy PiS zręcznie odsuwają od kandydata skojarzenia z jakimkolwiek radykalizmem. Są gładkie słowa, miłe gesty, uśmiechy. Duda chce jedynie „naprawić Polskę”, zatrzymać emigrację, „odbudować gospodarkę”, skrócić wiek emerytalny.

Polityka 16.2015 (3005) z dnia 14.04.2015; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Radykalizm oswojony"
Reklama

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021