Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Czy wyborcy Platformy Obywatelskiej mogą być zbawieni?
Polityka

Michał Mutor/Agencja Gazeta

Ścisły sojusz Prawa i Sprawiedliwości z Kościołem katolickim, a przynajmniej wieloma prominentnymi hierarchami, powoduje, że reszta politycznej sceny nie ma jasności, czy jeszcze należy do akceptowanej przez episkopat religijnej wspólnoty.

Tym bardziej że biskupi a to pouczają prezydenta Komorowskiego w kwestii tzw. konwencji przemocowej, a to ostrzegają posłów, zwłaszcza z Platformy Obywatelskiej, że głosując za regulacją in vitro stawiają się poza katolicką zbiorowością, że w istocie mogą zostać ekskomunikowani. Dlatego pytanie, jakie pojawia się na okładce najnowszego wydania POLITYKI: „Czy wyborcy Platformy mogą być zbawieni”, jest jak najbardziej aktualne i ma znaczenie także czysto polityczne.

Czy zatem istnieje zbawienie poza PiS i episkopatem, czy można głosować na wrogów PiS, mieć własne zdanie w sprawie in vitro, gender, związków partnerskich i nadal pozostawać w kręgu instytucjonalnej wiary, przyjmować sakramenty, być po prostu dobrym katolikiem? Z tymi pytaniami w najnowszej POLITYCE mierzy się nasz publicysta, znawca tematyki religijnej i teologicznej Adam Szostkiewicz. Gorąco polecam ten interesujący i ważki artykuł.

Ponadto w najnowszej POLITYCE: Jan Hartman ubolewa nad stanem polskiej profesury i wyższych uczelni, Elżbieta Turlej opisuje historię pewnego medialnego dobrodzieja z przeszłością, Piotr Pytlakowski opowiada o tym, jak więzień z wieloletnim wyrokiem chce się zrzec polskiego obywatelstwa, a Barbara Pietkiewicz snuje wzruszającą opowieść o małżeństwach z bardzo długim stażem, które – co nie jest dzisiaj tak oczywiste jak kiedyś - wypełniają przysięgę: dopóki śmierć nas nie rozłączy.

I jeszcze Artur Domosławski prosto z Kuby relacjonuje, jak zmienia się to państwo, próbując zbliżyć się do świata demokratycznych krajów, a Adam Krzemiński wspomina swoje spotkania ze zmarłym niedawno niemieckim pisarzem i noblistą Günterem Grassem.

To nie wszystkie pozycje z najnowszego wydania POLITYKI. Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów, informując zarazem, że dłuższego wytchnienia raczej nie będzie. Kolejny numer naszego tygodnika ukaże się w sprzedaży nietypowo, bo już we wtorek 28 kwietnia, przed świąteczną majówką. Będzie więcej czasu na czytanie.

Miłej lektury!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną