Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Na zbliżającą się majówkę, czyli długi (choć w tym roku nie za bardzo) weekend, przygotowaliśmy powiększony, 140-stronicowy numer POLITYKI – z bardzo zróżnicowaną ofertą, naprawdę dla wszystkich.
Okładka najnowszego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki

Ewa Wilk zajęła się czasem pracy Polaków: okazuje się, że należymy do ścisłej czołówki najpracowitszych narodów na świecie. Bez wielkiej przesady można powiedzieć, że harujemy od rana do nocy, ryzykując zdrowiem i życiem rodzinnym.

Ale czy sensownie, czy ta praca jest właściwie doceniania i wyceniana? Czy przekłada się w odpowiednim stopniu na wzrost dobrobytu pracowników? Może Polacy popadają w pracoholizm z bardziej przyziemnym powodów niż tak zwana samorealizacja, a są nimi obawa przed zwolnieniem, przy wciąż dużym bezrobociu, może zbyt duże obciążenia nakładane przez pracodawców, po prostu zwykły wyzysk? Na te pytania, z pomocą ekspertyz i sondaży, autorka stara się odpowiedzieć w artykule „Stachanowcy ze strachu”.

Piotr Kowalczuk pisze o rosnącej w błyskawicznym tempie fali afrykańskich imigrantów, którzy oblegają południowe krańce Europy i tysiącami dopływają do włoskich głównie i hiszpańskich brzegów. Autor dowodzi, że to wielki ekonomiczny, ale też moralny problem, który dotyka nie tylko kraje śródziemnomorskie, ale całą Unię Europejską, w tym Polskę. Co robić z imigrantami, wpuszczać wszystkich, niektórych? Gdzie ich umieszczać, kto ma za to płacić? Nie uciekniemy przed tym tematem, więc lepiej się z nim zmierzyć zawczasu.

Jacek Żakowski powraca zaś do głośnych i wzbudzających wielkie emocje słów szefa amerykańskiej FBI o Holokauście, proponując, aby mniej się oburzać, a bardziej dotrzeć do głębszych znaczeń zawartych w wypowiedzi amerykańskiego urzędnika. Żakowski pisze o złu zwykłych ludzi, które może się obudzić w dowolnym kraju i każdym momencie.

Ponieważ zbliżają się wybory prezydenckie, Wojciech Szacki analizuje szanse kandydatów ulokowanych na prawo od PiS, Pawła Kukiza, Janusza Korwin-Mikkego i Mariana Kowalskiego. Autor rozważa ich możliwe wyniki już pod kątem październikowych wyborów parlamentarnych: czy trzej panowie K. ze swoimi ugrupowaniami będą konkurencją dla partii Jarosława Kaczyńskiego, czy też – wchodząc z nim w koalicję – umożliwią mu powrót do władzy?

W ostatnich dniach pojawiło się kilka przypadków groźnych przestępstw popełnionych przez osoby chore psychicznie, z zaburzeniami, które były już wcześniej skazywane. Marek Ostrowski zastanawia się, co robić z takimi ludźmi, jak ich karać, jak izolować, jaka jest ich faktyczna odpowiedzialność. Autor przedstawia różne podejścia do tej kwestii i – pytając autorytety o opinie prawnicze – proponuje do rozważenia nowe rozwiązania, możliwe do wprowadzenia w Polsce.

Ponadto w najnowszej POLITYCE: co kupuje polska armia i czy to nas obroni, o medialnym imperium SKOK, o biznesmenach – filantropach, o tym, czy dostępna od niedawna bez recepty antykoncepcyjna „pigułka po” jest naprawdę dostępna, o dwóch obiegach podzielonej politycznie krajowej kultury i o wszystkich obliczach Angeliny Jolie, której autorski film „Niezłomny” będzie sprzedawany razem z następnym numerem POLITYKI (zachęcamy do kupna!).

To tylko niektóre propozycje. Mamy nadzieję, że majówkowy, świąteczny weekend spędzicie Państwo z naszym tygodnikiem, bo jest co czytać i o czym dyskutować.

Miłej lektury!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną