Kraj

Borys Budka nowym ministrem sprawiedliwości

Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Premier Ewa Kopacz chce, by miejsce zdymisjonowanego ministra Cezarego Grabarczyka zajął 37-letni prawnik Borys Budka. Kim jest nowy szef resortu sprawiedliwości?

– Atutem nowego ministra jest zarówno jego doświadczenie zawodowe, jak i młodość – mówiła o nowym kandydacie na ministra premier Ewa Kopacz, przedstawiając kandydaturę Borysa Budki. Szefowa rządu zapowiedziała, że jeszcze w czwartek wystąpi do prezydenta Bronisława Komorowskiego z wnioskiem o powołanie Budki na nowego szefa resortu sprawiedliwości.

O nowym ministrze premier Kopacz mówiła: „37-letni absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego, doświadczony samorządowiec, parlamentarzysta, doktor ekonomii, ale również wykładowca od pierwszych lat po zakończeniu studiów”. Premier podkreślała także „staranne wykształcenie prawnicze połączone z praktyką w zawodzie”, a także doświadczenie w działalności publicznej, gwarantujące rzetelność w wykonywaniu ważnej funkcji państwowej.

Z informacji z oficjalnej strony Budki wynika, że jest prawnikiem i ekonomistą, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Ma aplikację radcowską, jest też doktorem nauk ekonomicznych. Od początku kariery jest związany z Akademią Ekonomiczną w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), gdzie od 9 lat pracuje w Katedrze Prawa. Zajmuje się głównie prawem gospodarczym, prawem pracy, a także prawem spółek oraz prawnymi aspektami gospodarowania nieruchomościami. Wykładał na kilku europejskich uczelniach, m.in. we Francji, Rumunii, Belgii, Portugalii i Hiszpanii.

W polityce jest od 13 lat. W 2002 r. w wieku 24 lat został radnym w Zabrzu, funkcję tę pełnił przez kolejne dziewięć lat. Przed czterema laty zdobył mandat poselski (głos oddało na niego ponad 10 tys. wyborców).

W Sejmie zasiada w kilku komisjach: sprawiedliwości (przewodniczy kilku podkomisjom), ustawodawczej (jest zastępcą przewodniczącego) oraz regulaminowej Zgromadzenia Narodowego. Jest też członkiem nadzwyczajnej komisji do spraw zmian kodyfikacyjnych, a w jej ramach przewodniczącym stałej podkomisji ds. nowelizacji prawa cywilnego. Pracuje też w nadzwyczajnej komisji do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego.

Reprezentował Sejm w 66 sprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Ma na koncie 19 interpelacji, którym nadano bieg, a także 28 zapytań i jedno pytanie w sprawach bieżących.

Jego pasją jest bieganie. Ma żonę i dwuletnią córkę.

Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną