Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Policja zmienia twarz, płk Mariusz Sokołowski odchodzi

Pułkownik Mariusz Sokołowski odchodzi na emeryturę. Pułkownik Mariusz Sokołowski odchodzi na emeryturę. Lukas Plewnia / Flickr CC by SA
Na razie nie jest to zmiana całego wizerunku Komendy Głównej Policji, ale wymiana rzecznika prasowego. 42-letni inspektor (pułkownik) Mariusz Sokołowski odchodzi na emeryturę.

Dobrze wypadał w telewizji. Energiczny i elokwentny, zawsze stawał w obronie swojej formacji. Widzowie zapamiętali jego potyczki z detektywem Rutkowskim z związku ze sprawą matki Madzi z Sosnowca. Zapalczywie bronił dobrego imienia policji i pewnie dlatego przez osiem lat pełnił funkcję rzecznika. Szefowie mieli do niego zaufanie.

Dziennikarze byli podzieleni w opiniach. Jedni uważali, że to typowy PR-owiec, który jak się uprze, to białe zmieni w czarne, a raczej na odwrót. Dla innych mediów (głównie telewizyjnych) bywał bardzo użyteczny. Pojawiał się w programach informacyjnych już o świcie, pokazywał się w telewizjach śniadaniowych. Jego poprzednicy – Andrzej Przemyski, a potem tandem Paweł Biedziak i Zbigniew Matwiej – mniej bywali, a więcej informowali. Sokołowski trochę zmienił te obyczaje.

Kto będzie nowym rzecznikiem? Mówi się o Krzysztofie Hajdasie, który od lat tkwi w policyjnym zespole prasowym. Wspomina się też o kandydatkach kobietach, rzeczniczkach z komend wojewódzkich. Ktokolwiek by to nie był, przejmie pałeczkę po, mimo wszystkich narzekań, profesjonaliście, a to niełatwe zadanie.

Bo rzecznik musi trzymać poziom. Tak jak Mariuszowi Sokołowskiemu było trudno przekonać do siebie dziennikarzy po ocenianych jako znakomici fachowcy Przemyskim, Biedziaku i Matwieju, tak jego następca (następczyni) będzie musiał/a sporo się napracować nad pozyskaniem zaufania mediów.

Z punktu widzenia dziennikarza dobry rzecznik policji powinien mieć następujące cechy: silną osobowość, pozwalającą nawet na postawienie się zwierzchnikom, kiedy wymagają tego okoliczności; komunikatywność; fachowość i dostępność równą dla wszystkich mediów, nie tylko dla kamer. Powinien przede wszystkim informować, a nie kreować. Tylko tyle i aż tyle.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną