Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Beata Szydło kandydatką PiS na premiera. Kaczyński: Poprowadzi Polskę ku zmianie

Twitter / mat. pr.
Jeśli PiS wygra wybory, premierem zostanie Beata Szydło – ogłosił Jarosław Kaczyński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości, na której partia fetowała wygraną w wyborach prezydenckich.

Prezes PiS przedstawił kandydaturę wiceprezes partii Beaty Szydło kilku tysiącom działaczy, którzy zebrali się w stołecznej hali Torwar, by fetować zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Reklamował ją tak:

* Kampania prezydencka miała dwóch bohaterów. Pierwszy z nich to Andrzej Duda. Była też jednak osoba, która podjęła się zadania, które wydawało się niewykonalne. Wykonała to zadanie w stu procentach. Wykazała się cechami, które są potrzebne przy przeprowadzeniu wielkich przedsięwzięć, także tego największego, jakim jest naprawa Rzeczypospolitej.

* Determinacja, ale też jej ciepło przekonają do nas tych, którzy do tej pory nie byli przekonani. Beata Szydło jest też osobą, która doskonale współpracuje z prezydentem. Jeśli ktoś ma stworzyć drużynę prezydenta, to właśnie ona.

* Beata Szydło odpowiada wszystkim oczekiwaniom. Jest pracowita, uczciwa, rzetelna, jest młoda, ale dojrzała jednocześnie. Jest żoną, mimo licznych obciążeń prowadzi dom. Jest niezwykłą, a jednocześnie zwykłą polską kobietą.

* Mamy już prezydenta, jeżeli się postaramy, możemy mieć i premiera. Ten tandem poprowadzi Polskę ku zmianie!

Duda wspiera Szydło

Sama Szydło nie zabrała głosu bezpośrednio po prezesie, przemówił za to prezydent elekt Andrzej Duda, który najpierw podziękował prezesowi PiS za wsparcie w kampanii wyborczej. – Za to zaufanie, że ja będę na tyle odważny, żeby podjąć tę ideę, którą niósł prezydent Lech Kaczyński, i będę umiał ją zrealizować – bardzo dziękuję i panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, i władzom Prawa i Sprawiedliwości, i wam wszystkim – podkreślał Duda.

Potem dołączył do pochwał dla Szydło:  Osoba mądra, ale i niezwykle doświadczona w zarządzaniu. Potrafiąca wykorzystać potencjał ludzi, którzy byli wokół nas zgromadzeni, umiejąca słuchać ludzi, pochylająca się nad każdym.

Duda, który tuż po wyborach prezydenckich zrzekł się członkostwa w PiS, otwarcie poparł kandydaturę wiceprezes PiS: – Polska zasługuje też na mądrego premiera.

Obaj  Kaczyński i Duda  zaapelowali do działaczy o wsparcie dla Szydło. Mobilizowali też do włożenia większego wysiłku w kampanię parlamentarną.

Wiele obietnic, konkretów brak

Na koniec swoje przemówienie wygłosiła Beata Szydło. Hala powitała ją tak jak Kaczyńskiego i Dudę  burzliwymi oklaskami i skandowaniem imienia. Szydło zaczęła od żartu: „można by powiedzieć: wyszło szydło z worka”. Podobnie do swoich poprzedników mobilizowała działaczy do jeszcze większego wysiłku i większej pracy na rzecz zwycięstwa w wyborach parlamentarnych.

– Przed nami ciężka i wyboista droga. Dzisiaj, kiedy obudziliśmy nadzieję, że w Polsce może być normalnie, że może panować szacunek do drugiego człowieka, a polskie rodziny będą czuły się bezpiecznie – nie można jej zmarnować – apelowała.

Odniosła się też do opinii, że jako premier będzie wykonywała polecenia Jarosława Kaczyńskiego.  Szkoda czasu na takie bzdury. Nazywam się Szydło, Beata Szydło. Mam swoje zdanie, mam swoje opinie. Na pewno nie pozwolę sobą sterować – zapewniała.

W przemówieniu Szydło niewiele było konkretów, powtarzała za to frazy o „stabilnej, dobrej zmianie” oraz potrzebie jedności, które padały również z ust Kaczyńskiego i Dudy.

Dominowały hasła: na temat zmian w ochronie zdrowia, edukacji, kulturze, finansowania samorządów etc. Kandydatka PiS mówiła o „odbudowie armii” czy dokończeniu budowy gazoportu. Pomocy eksmitowanym i rodzinom, którym sądy rodzinne odbierają dzieci. Padła słynna pisowska diagnoza o „zwijaniu państwa”, które trzeba zatrzymać, i teza, że „trzeba budować polski przemysł” i „nie można likwidować kopalń”. Wreszcie Beata Szydło zadeklarowała, że „każdy, bez względu na to, gdzie mieszka, zasługuje na to, żeby mieć pracę i móc do tej pracy dojechać”.

Beata Szydło złożyła tylko trzy konkretne obietnice, które padły już wcześniej w kampanii prezydenckiej:

* obniżenie wieku emerytalnego
* podwyższenie kwoty wolnej od podatku
* 500 zł dla rodzin na każde dziecko.

Skąd na to wszystko pieniądze – tego Szydło nie powiedziała.

Szydło musi się przedstawić 

Konwencja PiS zaczęła się z półgodzinnym opóźnieniem. Do Warszawy, do hali Torwar, przyjechało 6 tys. działaczy PiS. Tłum  i kolejka do wejścia robiły wrażenie. Tym razem każdy, kto chciał wejść na konwencję, musiał przejść kontrolę. Ustawiono siedem specjalnych bramek kontrolujących.  Mamy w hali prezydenta Polski i musimy stosować się do przepisów bezpieczeństwa  mówi pracownik BOR.

Na eksponowanym miejscu obok prezesa PiS siedziała Małgorzata Sadurska, przymierzana do roli szefowej Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.

Wejście prezydenta elekta jak zwykle trwało dość długo, bo swoim zwyczajem Andrzej Duda uścisnął na trasie przejścia do sceny kilkadziesiąt dłoni. Dość mocno rzucała się w oczy nieobecność żony prezydenta elekta, Agaty Kornhauser-Dudy. Podobno przyszła pierwsza dama potrzebuje odpocząć po trudach prezydenckiej kampanii. Poza tym jedyną kobietą tego partyjnego wydarzenia miała być i była Beata Szydło.

Niewielu działaczy PiS było przed tą konwencją zorientowanych, że to Beata Szydło będzie ogłoszona tego dnia kandydatką PiS na premiera.  Najlepszym premierem będzie oczywiście prezes Jarosław Kaczyński, bo to mąż stanu, dla którego liczy się tylko dobro Polski – mówi działacz PiS z Wielkopolski. Dopytywany, czy widzi w roli premiera Beatę Szydło, mówi:  Jeśli prezes ją wskaże, to oczywiście będzie oznaczać, że się nadaje. Kiedy już prezes PiS ogłosił, że to właśnie wiceprezes Szydło ma być premierem, działacze przyjęli tę wiadomość z dużym entuzjazmem.

Szydło wie, że tak jak Andrzej Duda musiał przekonać do siebie w pierwszej kolejności działaczy, sympatyków i wyborców PiS, tak i ona będzie przez najbliższe tygodnie pracować na sympatię i rozpoznawalność właśnie w tej grupie.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną