Kraj

Kukiz mobilizuje zwolenników przed wrześniowym referendum

Agencja Gazeta
Program to oszustwo wyborcze. Priorytetem jest dla nas referendum – ogłosił Paweł Kukiz podczas konwencji zwolenników JOW-ów w Lubinie.
Agencja Gazeta

Od przemówienia Pawła Kukiza rozpoczął się zjazd zwolenników jednomandatowych okręgów wyborczych w Lubinie. Spotkanie inauguruje kampanię referendalną tego środowiska. Niedawny kandydat na prezydenta kraju mówił:

* O nowym ruchu nie będziemy jeszcze rozmawiać. Priorytetem jest dla nas referendum. O ruchu będziemy mówili, mając pewność, że przekroczymy 50-proc. próg referendalny.

* Program to oszustwo wyborcze. Nasz ruch ma cechować transparentność i etyka. Będziemy wskazywać problemy i drogi do ich rozwiązania. Problemem jest ustrój, który umożliwia sprzedaż Polski obcemu kapitałowi.

* Jeżeli nie zmienimy ordynacji wyborczej, nigdy nie wyzwolimy się od grabieżców z zewnątrz, korporacji i gangsterski.

* Pracujemy nad tworzeniem zespołów eksperckich.

* Musimy iść do urn referendalnych. Każdy z was jest tak samo ważny i nie możemy się konfliktować.

* Kiedy odsuniemy od władzy tych, którzy sprzedali Polskę, będziemy mogli zmienić Konstytucję.

* Mówimy: żadnych programów. Naszą strategią jest wskazanie problemu, a potem osiągnięcie celu.

* Nasz system edukacji jest taki, że jesteśmy praktycznie pozbawieni praw rodzicielskich.

Patryk Hałaczkiewicz, szef kampanii prezydenckiej Kukiza, podkreślał natomiast, że zjazd lubiński zorganizowano z darowizn. – Już 35 tys. osób się zarejestrowało się w ruchu JOW. Rozesłano do nich pół miliona materiałów i ulotek – poinformował.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po kongresie Paweł Kukiz zapowiedział, że do końca lipca przedstawi nazwiska z list wyborczych. Zadeklarował, że zaprosi na nie kandydatów antysystemowych. Wymienił w tym kontekście m.in. Janusza Korwin-Mikkego, Magdalenę Ogórek, Grzegorza Brauna oraz Mariana Kowalskiego.

Pierwsze konflikty

Zjazd woJOWników rozpoczął się o godz. 16. Do Lubina przyjechało około tysiąca zwolenników zmiany ordynacji wyborczej i wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

W Lubinie obecni byli m.in. Piotr Guział (burmistrz warszawskiego Ursynowa), Adam Słomka (Konfederacja Polski Niepodległej) oraz przedstawiciele Bezpartyjnych Samorządowców. To z ich list Paweł Kukiz został wybrany do sejmiku województwa dolnośląskiego w wyborach samorządowych w ubiegłym roku.

Pomiędzy liderem Bezpartyjnych Samorządowców, prezydentem Lubina Robert Raczyński a Kukizem, doszło w ubiegłym tygodniu do sporu. Raczyński w mediach mówił o programie gospodarczym i współpracy samorządowców „nie tylko w sprawie JOW, ale też i nad głębszymi zmianami ustrojowymi w Polsce”.

Tymczasem Kukiz podkreślał: „uważam, że program wyborczy to kłamstwo i żadna z partii nigdy swego programu nie zrealizowała. Wolę mówić o określeniu problemów i o sugestiach, jak je naprawić. O tym muszą jednak rozmawiać fachowcy, np. biznesmeni i związkowcy na temat spraw gospodarczych”.

Lubiński kongres zorganizowała Fundacja na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. W tej samej hali widowiskowej w Lubinie Paweł Kukiz świętował 20-proc. wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Przypomnijmy: jedno z trzech pytań w referendum, które odbędzie się 6 września z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego, dotyczy wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Dwa kolejne dotyczą finansowania partii politycznych z budżetu państwa i wprowadzenia zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Struktury

Na nowo utworzonej stronie Ruchkukiza.pl przedstawiono już skład „centrum logistycznego” kampanii. Jej szefem został Marek Mnich, członek śląskiej Solidarności '80. Działalność komitetów referendalnych będzie koordynować Janusz Sanocki, były burmistrz Nysy, wcześniej współpracujący z PiS. Rzecznikiem został pełniący tę funkcję w kampanii prezydenckiej Kukiza Miłosz Lodowski ze stowarzyszenia KoLiber, związany z „Do Rzeczy”.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną