Kraj

Siedź, aż się przyznasz

Kibic Legii bez wyroku, ale od trzech lat w areszcie. Dlaczego?

Grzegorz Michałowski / PAP
Maciej Dobrowolski siedzi bez wyroku już ponad 3 lata. Nie jest groźnym dla otoczenia bandytą, ale Polska traktuje go niezgodnie z cywilizowanymi regułami. Dlaczego?

Maciej Dobrowolski nie ma szans mataczyć, obawa, że ucieknie z Polski, jest nierealna. Dlaczego więc Polska traktuje swojego obywatela niezgodnie z cywilizowanymi regułami?

Nie powinno mieć znaczenia, że Maciej jest fanatycznym kibicem Legii Warszawa. W tej sprawie jest wyłącznie obywatelem podejrzanym o udział w przestępstwie. Zarzuca mu się przynależność do gangu przemycającego narkotyki. Zarzut brzmi poważnie, ale diabeł siedzi w szczegółach.

W tym przypadku szczegół jest następujący: jedynym dowodem prokuratury świadczącym o winie Macieja są zeznania świadka koronnego Marka H., ps. Hanior, byłego kibica Legii, który obciąża na prawo i lewo, ale jego zeznania trudno zweryfikować. Maciej Dobrowolski od początku jest konsekwentny, do udziału w przestępstwie się nie przyznaje.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała do sądu opinię, w której negatywnie ocenia stosowanie wobec Dobrowolskiego środka zabezpieczającego w postaci tymczasowego aresztowania. Areszt powinien być orzekany tylko, gdy nie da się w inny sposób zapewnić prawidłowego toku postępowania. Zgodnie z europejskimi standardami można go stosować do roku, a w wyjątkowych sytuacjach do dwóch lat. Każde przekroczenie tych terminów to łamanie praw obywatelskich surowo traktowane przez europejskie instytucje arbitrażowe stojące na straży praw człowieka.

Nie ma żadnego rozsądnego uzasadnienia, aby Maciej Dobrowolski, człowiek do tej pory niekarany, wykształcony, prowadzący wcześniej unormowane życie, nieuwikłany w kontakty ze światem przestępczym, był pozbawiony możliwości odpowiadania w toczącym się procesie z tzw. wolnej stopy. Ręczą za niego znani sportowcy i osoby z autorytetem, ale sąd wciąż przedłuża mu areszt. Można odnieść wrażenie, że za parawanem sądowych decyzji kryje się coś w rodzaju zwykłego szantażu. Wyjdziesz zza krat, jak się przyznasz. Mówisz, że jesteś niewinny, to siedź bez końca.

Gdyby dowody świadczące przeciwko Dobrowolskiemu były rzeczywiście mocne, można by dyskutować o potrzebie długotrwałego aresztu, ale w sytuacji, kiedy obciąża go jedynie świadek koronny, który z tego faktu wynosi własną korzyść w postaci bezkarności, to ewidentne nadużywanie prawa.

Kibice Legii wywieszają na meczach transparenty „Uwolnić Maćka”. Trudno się z tym postulatem nie zgodzić. Jeżeli okaże się winny, zostanie skazany i poniesie karę. Ale jeżeli ostateczna instancja orzeknie, że nie popełnił zarzucanych mu czynów, będzie za późno, aby naprawić krzywdę wyrządzoną człowiekowi – jak podejrzewają niektórzy – tylko dlatego, że wywodzi się ze środowiska kibiców, które z zasady jest podejrzewane o wszystko, co złe. To zła zasada.

*

Od redakcji (27 sierpnia): Sąd Apelacyjny w Warszawie nie zmienił decyzji i postanowił zatrzymać Macieja Dobrowolskiego w areszcie, gdzie spędził już 3 lata i 3 miesiące. Jak tłumaczy sędzia Rafał Kaniok, istnieje „realna obawa”, że podejrzany ucieknie. Dobrowolski ma czystą kartotekę, nie podlegał wcześniej żadnej karze. Utrzymuje, że jest niewinny.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną