Kraj

Zmora moralnego niepokoju

Jak PiS chce uszlachetniać obywateli

Przełom moralny, jaki dzisiaj proponuje PiS, jest dokładnie tej samej natury jak przed 10 laty. Przełom moralny, jaki dzisiaj proponuje PiS, jest dokładnie tej samej natury jak przed 10 laty. Waldemar Deska / PAP
Po raz kolejny okazuje się, jak przydatne jest wzbudzanie kontrolowanego żaru moralnego, wymierzonego w politycznych wrogów. Zwłaszcza kiedy własne przewiny i świństewka zatarły się w zbiorowej pamięci.
Jarosław Kaczyński, wyraźnie daje do zrozumienia, jaka linia ideowa będzie realizowana po zwycięstwie wyborczym jego partii.Maciej Kuroń/Agencja Gazeta Jarosław Kaczyński, wyraźnie daje do zrozumienia, jaka linia ideowa będzie realizowana po zwycięstwie wyborczym jego partii.

Prawo i Sprawiedliwość próbuje teraz – korzystając z afery taśmowej i propagandowego wsparcia Pawła Kukiza – wykończyć Platformę. Dokładnie tą samą metodą, jaką kiedyś, wtedy wspólnie z Platformą, wysysali siły z SLD. Nie chodzi zatem tylko o to, że PO fatalnie rządzi, ale że jest z gruntu, po ludzku, zła i nieprawa, skompromitowana, ale nadal kąsająca, bo na przykład chce mordować zarodki. „Nie ma w Polsce innej nauki moralnej niż ta, którą głosi Kościół” – powiedział w ostatnią niedzielę na święcie Radia Maryja Jarosław Kaczyński, wyraźnie dając do zrozumienia, jaka linia ideowa będzie realizowana po zwycięstwie wyborczym jego partii.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Polityka; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Zmora moralnego niepokoju"

Czytaj także

Nauka

Blue monday. Dlaczego ten koncept nie ma sensu?

20 stycznia 2020 – w ten dzień wypada w tym roku tzw. blue monday, trzeci poniedziałek stycznia, zwany także „najbardziej depresyjnym dniem roku”. Termin zrobił zawrotną karierę w mediach, ale pojawia się też w publikacjach naukowych. Czy słusznie?

Marcin Nowak
20.01.2020