Kraj

Jak wybrać wybrańców

Jaki system wyborczy byłby dla Polaków najlepszy

Przyjęcie JOW w wersji brytyjskiej, co proponuje Paweł Kukiz, byłoby anomalią na skalę światową, bo jest to rozwiązanie, od którego raczej się odchodzi. Przyjęcie JOW w wersji brytyjskiej, co proponuje Paweł Kukiz, byłoby anomalią na skalę światową, bo jest to rozwiązanie, od którego raczej się odchodzi. Bartłomiej Kudowicz / Forum
Jak wyłaniać reprezentantów społeczeństwa tak, aby w parlamencie znalazły się wszystkie liczące się poglądy, a przy tym udało się stworzyć stabilny rząd? Za sprawą Kukizowych JOW powróciła dyskusja na temat ordynacji wyborczej.
Gdyby Polska przyjęła JOW, byłaby w kontrze do trendu światowego.Andrzej Stawiński/Reporter Gdyby Polska przyjęła JOW, byłaby w kontrze do trendu światowego.

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu?” – na to pytanie odpowiedzą Polacy 6 września w referendum, do którego doprowadził sukces wielkiego fana JOW Pawła Kukiza w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Sprawa nie jest prosta, nawet przy założeniu, że referendum byłoby wiążące i doprowadziłoby do zmiany konstytucji. „Jednomandatowe okręgi wyborcze” nic bowiem jeszcze nie oznaczają, to taki wielki worek, w którym mieszczą się różne ordynacje.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Raport Polityki; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak wybrać wybrańców"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019