Kraj

Jak wybrać wybrańców

Jaki system wyborczy byłby dla Polaków najlepszy

Przyjęcie JOW w wersji brytyjskiej, co proponuje Paweł Kukiz, byłoby anomalią na skalę światową, bo jest to rozwiązanie, od którego raczej się odchodzi. Przyjęcie JOW w wersji brytyjskiej, co proponuje Paweł Kukiz, byłoby anomalią na skalę światową, bo jest to rozwiązanie, od którego raczej się odchodzi. Bartłomiej Kudowicz / Forum
Jak wyłaniać reprezentantów społeczeństwa tak, aby w parlamencie znalazły się wszystkie liczące się poglądy, a przy tym udało się stworzyć stabilny rząd? Za sprawą Kukizowych JOW powróciła dyskusja na temat ordynacji wyborczej.
Gdyby Polska przyjęła JOW, byłaby w kontrze do trendu światowego.Andrzej Stawiński/Reporter Gdyby Polska przyjęła JOW, byłaby w kontrze do trendu światowego.

Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu?” – na to pytanie odpowiedzą Polacy 6 września w referendum, do którego doprowadził sukces wielkiego fana JOW Pawła Kukiza w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Sprawa nie jest prosta, nawet przy założeniu, że referendum byłoby wiążące i doprowadziłoby do zmiany konstytucji. „Jednomandatowe okręgi wyborcze” nic bowiem jeszcze nie oznaczają, to taki wielki worek, w którym mieszczą się różne ordynacje.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Raport Polityki; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak wybrać wybrańców"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021