Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Proponujemy spojrzeć na pogodę jak na zjawisko o wiele ważniejsze, niż się na co dzień wydaje.
Okładka najnowszego wydania
Polityka

Okładka najnowszego wydania

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Pogoda i klimat to z jednej strony temat zwyczajowych narzekań i niezobowiązujących pogawędek, ale z drugiej – coraz ważniejszy problem polityczny i społeczny. W skali lokalnej i globalnej. Dość powiedzieć, że do słownika światowego wchodzi pojęcie „uchodźca klimatyczny”. Coraz więcej ludzi będzie uciekać z regionów, gdzie długotrwałe susze albo nawracające katastrofalne powodzie czynią życie niemal niemożliwym. A że więcej ludzi mieszka w klimatach ekstremalnych niż tych spokojnych, wędrówki ludów wydają się nieuniknione.

Także Polska doznaje już skutków niespokojnej pogody, gdzie nawet ochłodzenie wynika z globalnego ocieplenia. Jak to możliwe? Na to i wiele innych pytań związanych z klimatem i politycznymi skutkami jego zmian odpowiada Artur Domosławski w pasjonującym, okładkowym artykule w najnowszym numerze POLITYKI. Polecam go i tym, którzy w słońcu, i tym, u których akurat pada – warto spojrzeć na pogodę jak na zjawisko o wiele ważniejsze, niż się na co dzień wydaje, kiedy się słucha miłych telewizyjnych pogodynek.

Drugi duży temat w najnowszej POLITYCE to późne rozwody: coraz więcej singli z odzysku po pięćdziesiątce, wyraźnie więcej niż dekadę czy dwie temu rozchodzi się par z trzydziestoletnim i dłuższym stażem. Jaka jest przyczyna tego zjawiska? Polecam tekst Aleksandry Żelazińskiej.

W najnowszym numerze otwieramy też nowy cykl raportów pod wspólnym logo „Polska przed wyborem”. W każdym wydaniu POLITYKI aż do dnia wyborów parlamentarnych znajdziecie Państwo kilkustronicowy raport na ważki społecznie, kontrowersyjny temat, który pojawił się w polskiej polityce w ostatnim czasie.

Na pierwszy ogień JOW i systemy wyborcze – bardzo ciekawa opowieść o wadach i zaletach różnych ordynacji wyborczych, ze światowymi przykładami. Wkrótce o pieniądzach polityków i finansowaniu partii, o wymiarze sprawiedliwości, stosunkach państwo-Kościół i kolejne. Warto zapoznać się faktami w tych kwestiach po to, aby nie ulegać mitom. Autorzy postarają się przedstawiać tematy jak najwnikliwiej, korzystając z naukowych opracowań i opinii ekspertów.

Ponadto w numerze: o tak zwanych przełomach moralnych w polskiej polityce, o tym, jak przebiega rewolucja w sądach, o matkach z poprawczaków, którym odbierane są dzieci, i o tym, jak Polacy polubili sztukę urządzania wnętrz i na nowo meblują swoje mieszkania.

Polecam też wszystkie pozostałe teksty w najnowszej POLITYCE, każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Miłej lektury!

Mariusz Janicki
zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną