Kraj

Radosław Sikorski: nie będę kandydował w wyborach

Były marszałek Sejmu i były szef polskiej dyplomacji ogłosił, że nie będzie ubiegał się o mandat poselski w jesiennych wyborach parlamentarnych.

O swojej decyzji Sikorski poinformował w poniedziałek po południu na swoim profilu na Twitterze: „Zdecydowałem, że nie będę kandydował w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Dziękuję mieszkańcom ziemi bydgoskiej za to, że przez dekadę miałem zaszczyt Państwa reprezentować” – napisał były marszałek Sejmu.

Radosław SikorskiMinisterstwo spraw zagranicznych/Flickr CC by 2.0Radosław Sikorski

 

Radosław Sikorski zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu na początku czerwca po ujawnieniu akt ze śledztwa ws. afery taśmowej przez Zbigniewa Stonogę. Na fali dymisji z rządu odeszli również Bartosz Arłukowicz, Włodzimierz Karpiński i Andrzej Biernat. Dymisję ze stanowiska koordynatora służb specjalnych złożył też Jacek Cichocki.

Podając się do dymisji Sikorski sugerował, że premier Ewa Kopacz obiecała mu „jedynkę” w Bydgoszczy. Premier zdystansowała się jednak od tych słów, mówiąc, że „nie odpowiada za to, co jej posłowie opowiadają”. W TVN24 przyznała, że powiedziała mu, by „opiekował się swoim regionem”. Według premier to „na pewno nie jest jednoznaczne z jedynką na liście wyborczej”.

Po ogłoszeniu decyzji na Twitterze pojawiły się komentarze polityków związanych z Platformą Obywatelską.

Na razie nie są znane zawodowe plany Sikorskiego. Pod koniec czerwca pojawiły się doniesienia, że mógłby zostać doradcą w międzynarodowym think tanku Atlantic Council. Szef polskiego oddziału tej instytucji Michał Kobosko zdementował jednak te informacje.

Radosław Sikorski ma 52 lata. Był ministrem obrony narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego (do Sejmu dostał się jako kandydat bezpartyjny z listy PiS). Do dymisji podał się w lutym 2007 r., po konflikcie z ówczesnym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antonim Macierewiczem.

W wyborach w 2007 r. kandydował z listy Platformy Obywatelskiej z okręgu bydgoskiego. Po wyborach został ministrem spraw zagranicznych i funkcję tę pełnił przez następnych 7 lat. W 2010 r. ubiegał się o nominację PO w wyborach prezydenckich (przegrał jednak głosowanie w prawyborach z Bronisławem Komorowskim).

W 2014 r. po odejściu Donalda Tuska i powołaniu ówczesnej marszałek Sejmu Ewy Kopacz na szefową rządu, Sikorski zasiadł w fotelu zajmowanym dotychczas przez Kopacz.

Nazwisko Sikorskiego przewija się w tzw. aferze podsłuchowej (chodzi głównie o rozmowę z Jackiem Rostowskim), ale także tej dotyczącej tzw. kilometrówek (sprawa dotyczyła 15 posłów, zakończyła się umorzeniem przez prokuraturę).

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną