Apel Palestyńczyka do Polaków
Po raz kolejny zwracam się do Was – przestańcie się nas bać!
.
ruskpp/PantherMedia

.

Szanowni Polacy, Rodacy!

Po raz kolejny zwracam się do Was – przestańcie się nas bać! Nie każdy Arab, muzułmanin jest terrorystą, to zwyczajny stereotyp, jak to, że każda blondynka jest głupia… Jak już kiedyś wspominałem jest nas w Polsce ponad 20 000, 95 proc. z nas skończyło tutaj studia wyższe, założyło biznesy, w których zatrudniają także Polaków. Wśród nas jest 1700 lekarzy, a ponad połowa z nas ma żony Polki. Obowiązują nas te same prawa i obowiązki, jako że jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami Polski.

Boli mnie to i serce mi pęka, jako przedstawicielowi mniejszości muzułmańskiej, gdy czytam i słucham mowy nienawiści skierowanej w stronę imigrantów, która szczególnie nasiliła się po informacji o planowanym przyjeździe do Polski 2000 uchodźców, którzy przyjadą tutaj w obawie o własne życie. Polska będzie tylko stacją tymczasową. W zeszłym roku kilkadziesiąt osób dostało status uchodźcy – każdemu z nich przyznano 700 zł miesięcznie, na okres 6 miesięcy. Wszyscy wyjechali z Polski szukać pracy do Niemiec. Znam trudności Polaków i problemy życia codziennego, dlatego nie wymagam żebyście Ich lepiej traktowali, traktujcie Ich tak, jak traktujecie siebie nawzajem.

Mowa nienawiści pełna jest gróźb, chamstwa, plotek, półprawd i zwykłych kłamstw. Zrozumcie, że my znamy język polski i także czytamy w tym języku. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak przykro jest uchodźcom, gdy czytają to, co piszecie… Apeluję do Was, nie bójcie się nas, przyjeżdżaliśmy do Polski od 1950 roku i nigdy, przez tyle lat, nie sprawiliśmy Wam żadnej krzywdy, nie wyrządziliśmy żadnego zła.

Przyjeżdżaliśmy do Polski, jak i Polacy przyjeżdżali do naszych krajów w czasie walk Solidarności z komunizmem. Kiedyś w Palestynie i w Iranie było kilkanaście tysięcy Polaków. W Polsce w czasie stanu wojennego każdy z nas pomagał co najmniej jednej polskiej rodzinie. Teraz uchodźcy syryjscy mają przyjechać tutaj w poszukiwaniu spokoju i bezpieczeństwa, bowiem mają do wyboru emigrację albo śmierć.

Polska będąc członkiem UE zobowiązana jest reagować w sytuacjach kryzysowych na świecie i tak też uczyniła. Uchodźcy syryjscy zostaną sfinansowani w całości z budżetu UE, a nie z budżetu państwa.

Emigranci z Syrii, to ludzie, rodziny, które pragną żyć w pokoju, które mają prawo do tego życia. Na wojnę skazuje nas nieodpowiedzialna władza, ale człowiek jest w swej istocie wartością nadrzędną, dlatego proszę Was współobywatele: nie bójcie się nas! Ja, Ty, Wy, My i Oni – wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy zasługujemy na równe traktowanie, na wzajemne zrozumienie i na pokojowe współistnienie.

Omar Faris

*

Omar Faris urodził się w 1952 r. w jednym z obozów dla palestyńskich uchodźców w Syrii. Mieszka w Polsce od ponad 30 lat, ma obywatelstwo polskie. Jest szefem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków w Polsce, członkiem Międzynarodowej Koalicji Na Rzecz Powrotu Uchodźców Palestyńskich. Od wielu lat działa na rzecz pokoju.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną