Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Jak ubierają się Polacy, jakie style i mody dominują, czy wyglądamy już jak typowi zachodni Europejczycy?
Okładka najnowszego wydania POLITYKI
Polityka

Okładka najnowszego wydania POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Niby nie szata zdobi człowieka, jak głosi poczciwe powiedzenie, ale przecież wiadomo, że zdobi, a przynajmniej powinna. To po ubiorze w dużej mierze oceniamy ludzi, zwłaszcza kiedy ich pierwszy raz widzimy.

W tym, co na sobie nosimy, zawiera się istotny kod – ekonomiczny, estetyczny i kulturowy. Widać, na ile kogoś stać, jaki ma gust, ale też – kim chce być i jak pragnie być postrzegany. Jak zatem ubierają się Polacy, jakie style i mody dominują, w jakiej mierze wyglądamy już jak typowi zachodni Europejczycy, a na ile jeszcze ma znaczenie lokalna specyfika, tradycyjne upodobania, ograniczenia finansowe?

Takie pytania zadała sobie i odpowiada na nie Ewa Wilk w okładkowym artykule w najnowszej POLITYCE. Zachęcam gorąco do lektury tego raportu, który traktuje polski „dres kod” z wielu interesujących perspektyw, także socjologicznej i psychologicznej. To świetny temat do dyskusji.

Ponadto w najnowszym numerze POLITYKI: czy jednocząca się lewica ma jeszcze jakieś szanse na polityczne istnienie; co się dzieje z Pawłem Kukizem, dlaczego słabnie i popada w coraz liczniejsze konflikty; również o tym, czy można uzdrowić polski wymiar sprawiedliwości, nie podporządkowując go ponownie politykom, jak chce tego PiS – to nasz kolejny raport z cyklu „Polska przed wyborem”.

I jeszcze ważne tematy społeczne: o tym, dlaczego mamy taki kłopot z badaniami prenatalnymi, dzięki którym można uratować wiele dzieci jeszcze na etapie płodowym, oraz o internetowych hejterach, szczególnych nienawistnikach, których emocje zbliżają się już do stanów patologicznych. I jeszcze o dronach – kiedy się przydają, a w jakich sytuacjach stanowią zagrożenie i co na to prawo.

Na deser – o micie wiecznej młodości, na którym zarabiają krocie producenci mniej lub bardziej skutecznych specyfików, oraz o niespodziewanej karierze gier planszowych wykorzystujących rzeczywistość PRL.

To tylko wybrane teksty z najnowszej POLITYKI, zachęcam do przeczytania wszystkich pozostałych. Staraliśmy się, aby nasza oferta była maksymalnie różnorodna.

Życzę miłej lektury i dobrej wakacyjnej pogody!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną