Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Pierwszy Kapitalista Trzeciej RP

Tajemnice Jana Kulczyka

Jan Kulczyk (1950 – 2015) Jan Kulczyk (1950 – 2015) Stanisław Kowalczuk / EAST NEWS
Niespodziewana śmierć najbogatszego Polaka skłania do pytań. Co zostawia po sobie Jan Kulczyk, oprócz ogromnego majątku, ocenianego na ponad 15 mld zł? Jak jego odejście odbije się na naszej gospodarce?
Jan Kulczyk przez jednych uważany jest za symbol sukcesu polskiej transformacji, przez innych zaś – za symbol związanych z nią patologii.Forum Jan Kulczyk przez jednych uważany jest za symbol sukcesu polskiej transformacji, przez innych zaś – za symbol związanych z nią patologii.

Ani wiek – 65 lat, ani rodzaj planowanego zabiegu nie dawały podstaw, żeby się takiego przebiegu wydarzeń spodziewać. Już miał wychodzić z luksusowej kliniki, na drugi dzień, czyli w ubiegłą środę, powinien być w Warszawie. Umówionych na ten dzień spotkań nie odwoływał.

Dla prawicowego portalu wPolityce.pl, tradycyjnie wietrzącego spiski, znamienne było to, że wszystko zdarzyło się w Wiedniu. Wiedeń od dziesięcioleci jest miastem, gdzie przecinają się interesy i wpływy wielu służb wywiadowczych. A Jan Kulczyk był istotnym graczem działającym w sektorach, którymi służby wszystkich krajów interesują się szczególnie: energetycznym, paliwowym i chemicznym…

Faktycznie Jan Kulczyk w Wiedniu bywał często. Tam zarejestrował Privatstiftung Kulczyk International, fundację, która zarządzała prywatnym majątkiem rodziny. Biznesmen wcześnie wyprowadził się z podatkami poza kraj, na stałe mieszkał w Szwajcarii. W Wiedniu miała też miejsce kolacja, o której szczegóły wypytywali posłowie w 2004 r. podczas obrad słynnej komisji śledczej do spraw Orlenu. Szczególnie aktywni byli wtedy Roman Giertych i Antoni Macierewicz. To „kolacja wiedeńska” przerwała pasmo wcześniejszych sukcesów biznesmena. Posłowie bardzo się starali doszukać zdrady stanu.

Na tamtej kolacji Doktor Jan (zrobił doktorat z prawa międzynarodowego) spotkał się ze słynnym rosyjskim szpiegiem Ałganowem. Rozmawiali o prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej, dzisiaj Lotos, czym bardzo zainteresowany był rosyjski Łukoil. Operacja sprzedaży Lotosu (za pośrednictwem Orlenu, w którym Kulczyk miał udziały) – nawet jeśli rzeczywiście była planowana – nie powiodła się.

Polityka 32.2015 (3021) z dnia 04.08.2015; Temat tygodnia; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwszy Kapitalista Trzeciej RP"
Reklama