Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Czy da się odwołać to referendum?

Flickr CC by 2.0
Do referendalnej niedzieli zostało ponad dwa tygodnie, a wątpliwości wokół tego głosowania przybywa.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński zapewnia, że Komisja jest już gotowa do wrześniowego referendum. Karty z pytaniami są już drukowane, a system informatyczny PKW w pełni sprawny, ale przed 6 września przejdzie jeszcze dwukrotny test.

Do referendalnej niedzieli zostało ponad dwa tygodnie, a wątpliwości wokół tego głosowania przybywa. Do prezydenta Andrzeja Dudy wpływają wnioski o dopisanie referendalnych pytań (art. 125 Konstytucji RP mówi, że referendum przeprowadza się „w sprawach o szczególnym znaczenia dla państwa”) oraz takie o odwołanie głosowania.

Czy można dopisać jeszcze pytania albo odwołać to referendum? Dr Ryszard Piotrowski z UW uważa, że uzupełnienie pytań referendalnych albo zorganizowanie w tym samym dniu drugiego referendum było możliwe, ale do 28 lipca, kiedy została już zamknięta lista podmiotów biorących udział w kampanii referendalnej.

PiS jednak dysponuje inną ekspertyzą, z której wynika, że za zgodą Senatu można jeszcze dopisać pytania (jak chce PiS w sprawie lasów państwowych, sześciolatków w szkołach i powrotu do dawnego wieku emerytalnego). Ta sama opinia prawna zamówiona przez PiS u prof. Mariusza Muszyńskiego głosi, że prezydent może, nie pytając nawet Izby Wyższej, odwołać referendum.

Według dr. Ryszarda Piotrowskiego prezydent może je odwołać, ale za zgodą Senatu: – Postanowienie to nie może jednak opierać się na subiektywnym odczuciu prezydenta, ale na ważnych przesłankach, na przykład takich, że ze względu na niejasność tych trzech pytań to referendum jest niekonstytucyjne.

Innego zdania jest prof. Marek Chmaj z Uniwersytetu SWPW, według którego referendum musi się odbyć: – Zgodnie z konstytucją i orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego prezydent i inne organy państwa nie mogą domniemywać swoich kompetencji. Chodzi o to, że ustawa o referendum ogólnokrajowym nie przewiduje odwołania referendum i nie daje prezydentowi takich możliwości.

Aby referendum było ważne, 6 września musi zagłosować połowa uprawnionych, czyli 15 243 374 obywateli.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną