Poseł Jarosław Sellin (PiS) odpowiada POLITYCE: Komorowskiego w TVP i tak było więcej niż Dudy
Poseł PiS informował w mediach, że Komorowskiemu przyznano 20 razy więcej czasu antenowego w TVP Info niż Andrzejowi Dudzie. Wyliczyliśmy, że nie 20, ale 7.
flash.pro/Flickr CC by 2.0

Odpowiedź posła Jarosława Sellina na tekst Anny Dąbrowskiej:

Pani redaktor Anna Dąbrowska z POLITYKI raczyła wypomnieć mi dużą pomyłkę przy prezentowanej w radiu tezie, że „w marcu i kwietniu b.r., w czasie kampanii prezydenckiej, ekspozycja Bronisława Komorowskiego w (…) TVP Info była 20 razy większa niż Andrzeja Dudy”. Jednocześnie sama wyliczyła, że ekspozycja ta była „tylko” 7 razy większa (!).

Pomijam fakt, że taka dysproporcja i tak jest nienormalna, nawet uwzględniając konieczność prezentacji aktywności urzędowej, a nie tylko kampanijnej prezydenta. Zrozumiałbym różnicę 2–3-krotną, ale nie 7-krotną. Nie przypominam sobie bowiem, by w tych miesiącach prezydent Komorowski wykazywał się jakąś nadzwyczajną urzędową aktywnością, natomiast Andrzej Duda był z pewnością kandydatem najbardziej aktywnym, co przyznają nawet jego oponenci. 7:1 w ekspozycji telewizyjnej, gdy wynik pierwszej tury wyniósł odpowiednio 34:35, to naprawdę przesada.

Ale i tak pani redaktor się myli. Ta różnica była niestety jeszcze większa. W comiesięcznym „Raporcie o politykach” TVP wykazano obecność Komitetów Wyborczych na antenie TVP INFO, a nie samych kandydatów. Komitet Komorowskiego był prezentowany 427 minut, Dudy zaś 103 minuty. Dodać do tego należy jednak: 319 minut prezentacji samego prezydenta Komorowskiego, 341 minut przedstawicieli jego Kancelarii i 55 minut przedstawicieli jego Kancelarii przedstawianych jako politycy PO. Razem: 1142 minuty (!) przeciw 103 minutom komitetu Dudy. Niby „tylko” 10:1 (i tak skandal), ale idźmy dalej.

Wiadomo, że pod pojęciem „Komitet Wyborczy A. Dudy” (te marne 103 minuty) kryje się nie tylko on sam, ale też występy szefowej sztabu Beaty Szydło, wiceszefów: Joachima Brudzińskiego i mojej skromnej osoby (a w kampanii w tym czasie byłem 10 razy w audycjach TVP INFO, i to długich), a także niezwykle aktywnego rzecznika Marcina Mastalerka. Tak więc przypuszczam, że sam Andrzej Duda zajął nie więcej niż połowę tego czasu, a więc ok. 50 minut. I proszę to teraz przystawić do 1142 minut Bronisława Komorowskiego i jego ludzi. Jest szokująca różnica? Jest.

Na dodatek te 103 minuty komitetu Dudy, który w pierwszej turze zdobył pierwszy wynik, 35 proc., a w końcu został polskim prezydentem, proszę porównać z czasem kandydatów, którzy zdobyli 2,5 proc. (Magdalena Ogórek – 107 minut) czy 1,5 proc. (Adam Jarubas – 153 minuty, Janusz Palikot – 146 minut). W TVP INFO hierarchia prezydencka na antenie wyglądała więc tak: 1) Bronisław Komorowski (potem długo, długo nikt), 2) Adam Jarubas, 3) Janusz Palikot, 4) Magdalena Ogórek, 5) Andrzej Duda.

Mam nadzieję, że pani redaktor Anna Dąbrowska zainteresuje się tym fenomenem nadreprezentacji, jak się okazało, „planktonowych” kandydatów w porównaniu z wybranym przez Polaków prezydentem. Jeśli będzie miała problemy ze zrozumieniem tego zjawiska, podpowiadam: w TVP rządzi koalicja PO-SLD-PSL. I dokładnie kandydaci tych partii byli promowani.

Odpowiedź autorki:

W raporcie za marzec i kwiecień w TVP Info przedstawiono aktywności nie samych kandydatów, ale ich Komitetów Wyborczych. W swojej wypowiedzi w TOK FM wyraźnie odniósł się Pan do ekspozycji Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego. Idąc tym tokiem myślenia, sprawdziłam wyłącznie te dwa nazwiska (o czym w tekście wspominam).
 
Nie możemy precyzyjnie oszacować, ile z czasu wyszczególnionego w raportach TVP Info w rubryce „partie polityczne” poświęcono kandydatowi Dudzie i kandydatowi Komorowskiemu, dlatego ich nie uwzględniłam. Raporty jasno wyszczególniają Komitety Wyborcze, i właśnie do nich odniosłam się w tekście. Ponieważ trudno oddzielić też działalność prezydenta Komorowskiego i kandydata Komorowskiego, to – kierując się zasadą rzetelności dziennikarskiej – do czasu antenowego tego kandydata dodałam jego czas jako prezydenta. Różnica w zestawieniu Duda – Komorowski wyniosła odpowiednio 1:7, a nie 1:20, jak przekonywał Pan w Radiu TOK FM.

Sądzę, że Pan Poseł powinien wycofać się ze swojej wypowiedzi zamiast podejmować nieudolną próbę udowodnienia swoich racji.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną