Granty na dobre dziennikarstwo
Od 1 września doświadczeni polscy dziennikarze prasowi, internetowi, telewizyjni i radiowi będą mogli starać się o granty na przygotowanie i tworzenie wysokiej jakości materiałów do publikacji w mediach. Ta bezprecedensowa w Polsce akcja została zainaugurowana przez Fundusz Mediów – fundację powołaną do życia przez Towarzystwo Dziennikarskie.
materiały prasowe

Towarzystwo to najmłodsza z polskich organizacji skupiających ludzi mediów i licząca zaledwie kilkadziesiąt osób, ale skupiająca wielu uznanych dziennikarzy ze znaczącym dorobkiem, jak Jacek Żakowski, Seweryn Blumsztajn, Dorota Warakomska, Joanna Solska, Wojciech Maziarski czy Cezary Łazarewicz. Uznali oni, że pogarszający się poziom polskich mediów wynika m.in. z drastycznie obniżonych stawek, jakie dziennikarze otrzymują za swoją dzieła, co coraz częściej uniemożliwia solidne i pogłębione przygotowywanie materiałów, przede wszystkim takich, które wymagają dużego nakładu czasu i pogłebionego reaserchu.

Dlatego Towarzystwo postanowiło powołać specjalną fundację, a ta - wzorem fundacji istniejących w innych krajach - zaczęła gromadzić środki na dziennikarstwo jakościowe, by przyznawać je doświadczonym dziennikarzom w konkursie grantowym. Z założenia ma to być – w miarę pozyskiwania środków - proces stały. Wśród dotychczasowych darczyńców są m.in. Fundacja PKO BP, ERGO HESTIA czy INFARMA, dzięki którym na początku do rozdysponowania będzie ponad 100 tys. zł podzielonych na granty w wysokości od 1 do 5 tys. zł. Fundusz Mediów przewiduje jednak, że już w przyszłym roku będzie dysponował 200-300 tys. złotych, bo polscy biznesmeni, do których już się zwrócił, w zdecydowanej większości rozumieją, że profesjonalne, jakościowe i pogłębione dziennikarstwo jest potrzebne nie tylko gospodarce, ale ważnym dla niej relacjom społecznym i rzetelnym analizom rzeczywistości.

Radę Funduszu Mediów tworzą: Monika Sieradzka, Beata Stasińska, Włodzimierz Grudziński, Piotr Pacewicz, Mirosław Stachowicz i Jacek Żakowski, a jej prezesem jest Jacek Rakowiecki.

We wtorek, 1 września, uruchomiona została strona internetowa fundacji (funduszmediow.pl), na której dostępne są wszelkie informacje potrzebne do starania się o grant. Pod uwagę będą brane wszelkie gatunki i tematy dziennikarskie. Materiały, które powstaną dzięki tym grantom, po możliwym okresie karencji w tytule medialnym, publikującym je jako pierwszy, będą musiały być dostępne dla wszystkich bez żadnych ograniczeń.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną