Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Prezydenta Andrzeja Dudę na prawicy zaczyna otaczać swoisty kult, czasami przybierający wręcz parareligijny wymiar.
Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

W najnowszej POLITYCE opisujemy różne oblicza i przejawy tego kultu, którego wyznawcy przypisują głowie państwa znaczenia i znaki wykraczające poza jego urząd, o znaczeniu wręcz nadprzyrodzonym.

Ludzie „chodzą na prezydenta”, o Dudzie powstają sławiące go pieśni, hagiograficzne teksty, każdy jego krok i każde wystąpienie jest entuzjastycznie opisywane przez prawicowe media. A wszelka krytyka jest traktowana jako kolejna wersja tzw. przemysłu pogardy prowadzącego do nowego Smoleńska.

Ta celebracja jest zapewne dla prezydenta miła, może czasami krępująca, ale też politycznie niebezpieczna. Czy Duda, nawet jeśli sam nie podsyca tego kultu, nie stanie się jego zakładnikiem? Czy nie będzie się obawiał zrobić cokolwiek wbrew swoim prawicowym zwolennikom, aby nie stracić w ich oczach wizerunku rycerza bez skazy? Czy nie przeszkodzi mu to w staniu się prezydentem wszystkich obywateli, co wielokrotnie w kampanii wyborczej, ale także później, deklarował? Próbujemy odpowiedzieć na te pytania w okładkowym artykule w najnowszym numerze.

Ponadto w nowej POLITYCE: o katastrofie referendalnej i o tym, jak to wpłynie na polską politykę, a na pozycję Pawła Kukiza w szczególności, o problemie uchodźców – co z nimi zrobić, przyjąć czy przepędzić. I o sieci powiązań i interesów ludowego posła Jana Burego.

I jeszcze: czy armia nas obroni? – raport o wojsku z naszego cyklu „Polska przed wyborem”, o tym, komu i dlaczego odbiera się w naszym kraju dzieci, oraz o tym, gdzie się podziały miliony z kas SKOK. A także bardzo interesująca rozmowa z ks. Andrzejem Dragułą o różnych językach Kościoła, z których jedne mogą łączyć, a inne dzielić.

Zachęcam Państwa do przeczytania także wszystkich pozostałych artykułów w najnowszej POLITYCE w przekonaniu, że na pewno znajdą Państwo dla siebie coś interesującego, ponieważ staraliśmy się, aby nasza oferta była maksymalnie zróżnicowana.

Miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną