Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Towarzystwo Dziennikarskie protestuje przeciw zwolnieniu Ewy Wanat

Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
W publicznym radiu złamano nie tylko prawa pracownicze, ale też naruszono redakcyjną niezależność.

Oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego

Stowarzyszenie Towarzystwo Dziennikarskie protestuje przeciwko zwolnieniu Redaktorki Naczelnej Radia Dla Ciebie, Ewy Wanat. Została ona zwolniona dyscyplinarnie dwa dni temu przez Zarząd Spółki.

Prezes Zarządu Jolanta Kaczmarek poinformowała, że powodem zwolnienia był wpis Wanat na Facebooku dotyczący państwa Elbanowskich: „Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?”. „W efekcie – oświadczyła prezes – Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór rozgłośni przez opinię publiczną”.

W wydanym oświadczeniu prezes RDC Jolanta Kaczmarek wyjaśnia też, że powodem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę była utrata zaufania do Ewy Wanat, której „działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię spółki”. Dodajmy, że Ewa Wanat odniosła jako Redaktor Naczelny RDC niewątpliwy sukces i poważnie zwiększyła słuchalność radia.

Ewa Wanat od maja jest na zwolnieniu lekarskim, wcześniej protestowała publicznie przeciwko zwolnieniu przez zarząd w marcu, bez jej wiedzy i akceptacji, Elizy Michalik, która prowadziła autorską audycję „Bez pudru”. Michalik dowiedziała się, że „współpraca z kimś tak wyrazistym okazała się w publicznym radiu nieudanym eksperymentem”.

Uważamy, że ironiczny wpis na temat państwa Elbanowskich nie może być powodem dyscyplinarnego zwolnienia. Państwo Elbanowscy nie mają żadnego specjalnego ochronnego statusu, tak jak opinii publicznej w Polsce nic nie chroni przed wysłuchiwaniem absurdów, które oni wygłaszają na temat kondycji polskich szkół i uczniów. Uważamy też, że Ewa Wanat miała rację, protestując przeciwko zwolnieniu bez jej zgody Elizy Michalik. Jedną z najbardziej elementarnych zasad strzegących niezależności redakcji jest swoboda doboru współpracowników przez redaktora naczelnego.

W publicznym radiu złamano nie tylko prawa pracownicze, ale też naruszono redakcyjną niezależność.

Tę niezależność narusza też Rada Nadzorcza RDC. Jej przewodniczący Wojciech Borowik oskarżał Ewę Wanat o zbyt skromną obecność kolęd w świątecznym programie, potem usiłował wymusić na Radzie Programowej Radia potępienie wpisu o Elbanowskich. Warto przypomnieć, że Pan Borowik jest prezesem Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Organizacji, której celem jest obrona wolności słowa.

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która sprawuje nadzór nad publicznym radiem,  o interwencję w RDC. Media publiczne powinny być wzorem przestrzegania zasad redakcyjnej niezależności i wolności słowa. Tylko w ten sposób mogą obronić swoją wiarygodność. Tymczasem wszystko wskazuje, że w RDC pod kierownictwem pana Borowika trwa już operacja przygotowywania się na polityczne zmiany.

Za Towarzystwo
Prezes Seweryn Blumsztajn

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną