Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego wydania Okładka najnowszego wydania Polityka
Skąd się biorą nasze lęki, to permanentne poczucie skrzywdzenia? Ile w tym wpływu historii, ile autentyzmu, a ile bieżącej, cynicznej polityki?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnegoMichał Mutor/Agencja Gazeta Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Kiedy słucha się polityków w kampanii, zwłaszcza tych z aspirującej do władzy prawicy, widać, jak usiłują oni uruchomić rozmaite lęki, poczucie krzywdy, czyhające zewsząd zagrożenia. Ze strony wrogów zewnętrznych i wewnętrznych, chcących odebrać Polakom tożsamość, godność, dumę, religię i tradycję. Ale także po prostu napaść, ograbić, rozkraść i wykupić.

Katalog plag jest obszerny i różnorodny: islamscy terroryści, Bruksela, gender, in vitro, Smoleńsk, Berlin, Moskwa, agenci, geje, aborcjoniści, transseksualiści, wszechogarniająca korupcja, pedagogika wstydu, przemysł pogardy itp. itd.

Świat według prawicy jest ogólnie ponury, nieprzyjazny, pełen pułapek i zdrady. Formacja ta zatem, jak też przynajmniej część jej zwolenników, jest lękliwa i agresywna zarazem, zamknięta, nieufna i wzmożona. Czasami udaje się jej bardziej zarazić swoimi fobiami społeczeństwo, czasami mniej. Ostatnio bardziej.

Temu tematowi poświęcamy okładkowe materiały w najnowszym wydaniu POLITYKI. Skąd się biorą te lęki, to permanentne poczucie skrzywdzenia? Ile w tym wpływu historii, ile autentyzmu, a ile bieżącej, cynicznej polityki? Co takiego specyficznego jest w prawicowym myśleniu, że w takim stopniu przesiąka złowrogą wizją świata? Na te pytania starają się odpowiedzieć w swoich tekstach filozof kultury i psychiatra Andrzej Leder oraz nasz publicysta Jacek Żakowski. Gorąco zachęcam do lektury obu materiałów.

Ponadto w najnowszym numerze POLITYKI: jako uzupełnienie powyższych artykułów relacja z wymierzonej w uchodźców demonstracji w Białymstoku (uwaga, wersja nieocenzurowana!), najnowszy rating rządu Ewy Kopacz przygotowany przez POLITYKĘ Insight, raport o polskiej wsi, artykuł o kuchennych rewolucjach w szkołach, tekst o problemie jednogroszówek (co z nimi robić?), wywiad na temat Polek – emigrantek oraz poradnik – jak dobrze zbankrutować.

I jeszcze: o dość powszechnym marzeniu, czyli internecie bez reklam oraz o kulinarnej nowomowie, jaka zaczyna dominować w polskich restauracjach i telewizyjnych programach o jedzeniu.

To tylko niektóre propozycje z najnowszej POLITYKI. Wybór jest znacznie większy (numer ma aż 124 strony), dlatego zachęcam do zapoznania się z całą ofertą, na pewno wybierzecie Państwo coś dla siebie.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną