Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
Skąd się biorą nasze lęki, to permanentne poczucie skrzywdzenia? Ile w tym wpływu historii, ile autentyzmu, a ile bieżącej, cynicznej polityki?
Okładka najnowszego wydania
Polityka

Okładka najnowszego wydania

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Kiedy słucha się polityków w kampanii, zwłaszcza tych z aspirującej do władzy prawicy, widać, jak usiłują oni uruchomić rozmaite lęki, poczucie krzywdy, czyhające zewsząd zagrożenia. Ze strony wrogów zewnętrznych i wewnętrznych, chcących odebrać Polakom tożsamość, godność, dumę, religię i tradycję. Ale także po prostu napaść, ograbić, rozkraść i wykupić.

Katalog plag jest obszerny i różnorodny: islamscy terroryści, Bruksela, gender, in vitro, Smoleńsk, Berlin, Moskwa, agenci, geje, aborcjoniści, transseksualiści, wszechogarniająca korupcja, pedagogika wstydu, przemysł pogardy itp. itd.

Świat według prawicy jest ogólnie ponury, nieprzyjazny, pełen pułapek i zdrady. Formacja ta zatem, jak też przynajmniej część jej zwolenników, jest lękliwa i agresywna zarazem, zamknięta, nieufna i wzmożona. Czasami udaje się jej bardziej zarazić swoimi fobiami społeczeństwo, czasami mniej. Ostatnio bardziej.

Temu tematowi poświęcamy okładkowe materiały w najnowszym wydaniu POLITYKI. Skąd się biorą te lęki, to permanentne poczucie skrzywdzenia? Ile w tym wpływu historii, ile autentyzmu, a ile bieżącej, cynicznej polityki? Co takiego specyficznego jest w prawicowym myśleniu, że w takim stopniu przesiąka złowrogą wizją świata? Na te pytania starają się odpowiedzieć w swoich tekstach filozof kultury i psychiatra Andrzej Leder oraz nasz publicysta Jacek Żakowski. Gorąco zachęcam do lektury obu materiałów.

Ponadto w najnowszym numerze POLITYKI: jako uzupełnienie powyższych artykułów relacja z wymierzonej w uchodźców demonstracji w Białymstoku (uwaga, wersja nieocenzurowana!), najnowszy rating rządu Ewy Kopacz przygotowany przez POLITYKĘ Insight, raport o polskiej wsi, artykuł o kuchennych rewolucjach w szkołach, tekst o problemie jednogroszówek (co z nimi robić?), wywiad na temat Polek – emigrantek oraz poradnik – jak dobrze zbankrutować.

I jeszcze: o dość powszechnym marzeniu, czyli internecie bez reklam oraz o kulinarnej nowomowie, jaka zaczyna dominować w polskich restauracjach i telewizyjnych programach o jedzeniu.

To tylko niektóre propozycje z najnowszej POLITYKI. Wybór jest znacznie większy (numer ma aż 124 strony), dlatego zachęcam do zapoznania się z całą ofertą, na pewno wybierzecie Państwo coś dla siebie.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną