Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI
W polskiej polityce powoli następuje pokoleniowa zmiana. Na jakie przeszkody trafiają i czy mają szansę odmienić polski Sejm?
Okładka najnowszego wydania
Polityka

Okładka najnowszego wydania

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Zapewne wielu wyborców stanie 25 października przed trudnym dylematem: wesprzeć mimo wszystko jeszcze raz Platformę czy dać szansę nowym politykom, na przykład Barbarze Nowackiej albo Ryszardowi Petru. Jeszcze raz zagłosować na „mniejsze zło”, bo tylko ono może zatrzymać PiS, czy potraktować wybory niejako regulaminowo i wybrać po prostu tych, do których ideowo bliżej?

W polskiej polityce powoli następuje pokoleniowa zmiana, do głosu dochodzi generacja czterdziestolatków, zaczął Andrzej Duda, teraz aspiracje zgłaszają liderzy Zjednoczonej Lewicy i Nowoczesnej. Poparcie dla nich zapewne zmieniłoby i odświeżyło skład Sejmu, ale czy najważniejszym skutkiem takiego wyboru nie byłoby dojście partii Jarosława Kaczyńskiego do pełni władzy?

O takich dylematach, o wejściu młodszych roczników do polityki i przeszkodach, na jakie trafiają, o tym, czy młodzi maja szansę zmienić jakościowo polskie życie publiczne – pisze w najnowszej POLITYCE Wojciech Szacki, i jest to nasz temat okładkowy.

Co jeszcze w najnowszym wydaniu POLITYKI? Polecam bardzo interesujący artykuł Jacka Żakowskiego o nowym trendzie nie tylko w polskiej polityce: ucieczce obywateli od wolności i indywidualizmu, tęsknocie za silnymi ludźmi, którzy powiedzą „jak żyć” i będą zarządzać wspólnotą, niekoniecznie w demokratyczny sposób.

Zachęcam też do przeczytania reportażu Anny Dąbrowskiej, która pojechała do matecznika PiS, na południe kraju, i słuchała, co mówią o Polsce i przyszłych rządach do swoich wiernych zwolenników – mocno różni się to od oficjalnego przekazu Beaty Szydło.

Warto zajrzeć do naszego ostatniego raportu z cyklu „Polska przed wyborem”, w którym Adam Grzeszak analizuje polską gospodarkę. Ewa Wilk opisuje natomiast stan niewiedzy, ignorancji, nawet półanalfabetyzmu, jaki szerzy się zarówno w polskim społeczeństwie, jak i w innych krajach świata, w sytuacji, kiedy wykształcenie staje się niby powszechne, ale bardzo powierzchowne i niepełne. Polecam też obszerny i zajmujący wywiad z noblistką w dziedzinie literatury, białoruską pisarką Swietłaną Aleksijewicz.

I jeszcze o wzlocie upadku Lecha Poznań, o zmarłym niedawno klasyku kryminału Henningu Mankellu oraz o wizjach ze znanego filmu „Powrót do przyszłości”, które po latach okazały się inspiracją do technicznych nowinek.

To niektóre pozycje z najnowszego numeru POLITYKI. Zachęcam do przeczytania pozostałych artykułów, a już za tydzień z POLITYKĄ obsypany nagrodami film „Timbuktu” o religijnym fanatyzmie i terrorze fundamentalistów.

Życzę inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną