Kopacz kontra Szydło: co mówiły liderki PO i PiS?
Kandydatki na stanowisko premiera mierzyły się z pytaniami o politykę, gospodarkę i sprawy społeczne.
.
Jacek Turczyk/PAP

.

Pierwsza z dwóch telewizyjnych debat przedwyborczych składała się z trzech bloków tematycznych, dotyczących spraw gospodarczych i społecznych, polityki zagranicznej i obronności oraz ustroju państwa i polityki. Pytania zadawało troje dziennikarzy: Piotr Kraśko (TVP), Justyna Pochanke (TVN24) i Dorota Gawryluk (Polsat News).

Blok gospodarczo-społeczny

1. Ile kosztują obietnice pani partii i jak je sfinansować?

Beata Szydło:

* Mamy przygotowane projekty ustaw, w tym te dla przedsiębiorców, ale też zmiany podatków, żeby uszczelnić system, żeby pieniądze wpływały do budżetu. Mamy projekt ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia.

Ewa Kopacz:

* Mój program to silna gospodarka i wyższe płace. Polska jest dziś szóstą gospodarką w Europie. Stabilne finanse publiczne, czyli brak obietnic i realizacja tego, co jest możliwe. Najprościej mówiąc: podatek prorodzinny połączony z umową o pracę. Damy ludziom młodym szansę, by wzięli kredyt. 10 mld zł zostaje dzięki temu w kieszeniach podatników.

2. Jak przekonałaby pani 25-latka, żeby został w Polsce?

Ewa Kopacz: 

Będziecie zarabiać tak jak wasi rówieśnicy na Zachodzie. Znajdziecie pracę tylko dlatego, że skończycie takie studia, które zagwarantują wam stabilne zatrudnienie.

Beata Szydło:

Mam Narodowy Program Zatrudnienia, dobre rozwiązania podatkowe i programy dla młodych rodziców. Polacy zostaną, jeśli będą wiedzieli, że mają tutaj bezpieczną przyszłość. To są nasze konkrety.

3. Jak lepiej wydawać pieniądze, które już mamy?

Beata Szydło:

* Trzeba mieć plany, strategie, ale też ludzi, którzy rozumieją lokalne potrzeby. Nie może być tak, że są realizowane inwestycje, które są nieskończone potem. 60 proc. unijnych środków trafia do firm spoza Polski. Jaki jest los projektu z elektrownią atomową? To jest problem.

Ewa Kopacz: 

* Trzeba racjonalnie pieniądze wydawać. Wtedy, kiedy państwo składacie nieodpowiedzialne obietnice, to dalekie od odpowiedzialności za budżet. Mam nadzieję, że powstrzyma pani kolegów, którzy lekką ręką wydaliby w ten sposób miliardy złotych. 

Sprawy zagraniczne

1. Rosja znów pokazała, że chce mieć swoje strefy wpływów. Jak Polska ma w najbliższej kadencji ułożyć sobie relacje z Rosją Putina?

Beata Szydło: 

* Powinniśmy mieć jedną drogę rządu i prezydenta: budowanie pozycji w regionie, szukanie sojuszników we wspólnych sprawach i budowanie pozycji w Unii tak, by było rozumiane, że polskie bezpieczeństwo to też bezpieczeństwo Unii Europejskiej.

Ewa Kopacz: 

* Polska na forum Unii Europejskiej mówiła głośno: nie dajemy pozwolenia na takie zachowanie Rosji. Nasze bezpieczeństwo to też silna armia, na którą wydajemy 2 proc. PKB.

2. W jakich sprawach nam po drodze z Unią Europejską?

Ewa Kopacz:

Nie ma silnej Polski bez silnej Europy. Nasza pozycja w Unii jest naprawdę silna. To my powiedzieliśmy, że będziemy przyjmować uchodźców, twardo, że musi być kompleksowy plan. Brak zapisu o regule, która zobowiązywałaby do twardych zasad, to nasz sukces. Dzięki Unii budujemy połączenia gazowe między Polską a Litwą.

Beata Szydło: 

* Bądźmy pełnoprawnymi członkami Unii Europejskiej. Za naszymi plecami została podpisana umowa Nord Stream II. Dlaczego został podpisany pakiet klimatyczny? Jaka unia energetyczna? Polska ma mieć takie same szanse jak najsilniejsze gospodarki europejskie. 

3. Jakie są wielkie światowe procesy, z którymi trzeba się będzie zmierzyć w przyszłości?

Beata Szydło:

* W Polsce potrzebna jest zgoda i pokój. Współpraca między rządem a prezydentem. Polacy chcą być szanowani. Ważnym tematem jest choćby kwestia uchodźców. Wciąż nie wiemy, na jakie warunki się zgodziliśmy.

Ewa Kopacz: 

* Musimy dbać o własny kraj jak o własny dom. Wtedy, kiedy w 2006 r. Nord Stream był budowany, nikt z PiS nie mówił, że to nie jest priorytet Unii Europejskiej. My się nie poddamy w sprawie Nord Stream II, tak jak wy wtedy. Współpraca między Ameryką jest potrzebna, ale trzeba pamiętać o polskich małych przedsiębiorstwach i przemyśle spożywczym.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną