Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Polityka / Polityka
Najważniejsze pytanie nadchodzących wyborów brzmi: czy prezesowi PiS uda się przejąć pełnię władzy w Polsce?
Michał Mutor/Agencja Gazeta

Zbliża się moment wieńczący długi wyborczy sezon i jak to zwykle bywa, najważniejszy jest ostatni akord. Jeżeli pominie się cały kampanijny zgiełk, tony obietnic, marketingowe chwyty, to widać, że stawka nadchodzących wyborów jest jedna: czy Jarosław Kaczyński przejmie pełnię władzy w Polsce, czy też mu się to nie uda.

To teraz kluczowe pytanie i kluczowa postać polskiej polityki, ponieważ to on i tylko on, po wygranej PiS będzie trzymał w ręku wszystkie sznurki. Zależność od niego pozostałych polityków PiS jest aż nadto widoczna i wręcz coraz większa. Osobność Kaczyńskiego, specyfika jego wizji – dotyczącej państwa, demokracji, historii, prawa, mediów – powoduje, że oddanie mu steru rządów zmieni kraj o wiele bardziej niż powierzenie władzy komukolwiek innemu. To ma być zupełnie inne, ukrywane dzisiaj państwo, tak jak projekt konstytucji, który nagle zniknął z internetowej strony PiS. Na czym zatem polega ta zasadnicza odmienność szefa PiS, jakie są filary jego politycznego myślenia, co zamierza, jeśli wygra – temu tematowi poświęcamy okładkowy artykuł w najnowszym wydaniu POLITYKI.

Ponieważ wybory to teraz sprawa najważniejsza, zatem w najnowszej POLITYCE więcej polityki niż zazwyczaj. Redaktor naczelny Jerzy Baczyński podsumowuje kilkumiesięczny cykl naszych raportów „Polska przed wyborem”, opisując stan państwa, gospodarki, społeczeństwa na kilka dni przed najważniejszą od lat polityczną decyzją obywateli. Co podpowiada racjonalny ogląd sytuacji, jakie kryteria zastosować przy ocenie współczesnej Polski, co jest faktem, a co tylko emocją – zachęcam do lektury artykułu „Prognoza ostrzegawcza”, a także do komentarza redaktora naczelnego pod tytułem „Dwudziestego piątego, po dwudziestej pierwszej”…

Adam Szostkiewicz natomiast pochyla się nad relacjami PiS z Kościołem katolickim, pokazując, w artykule „Państwo Maryi”, zależności polityczne i ideologiczne, oraz kreśląc obraz kraju, gdzie ewentualnie zwycięska partia tworzy z hierarchami stan symbiozy, w wyniku której powstaje miękkie państwo wyznaniowe, nazwane przez autora deodemokracją.

I jeszcze, w sekcji wyborczej, interesująca analiza Wojciecha Szackiego, w której autor przygląda się całemu sezonowi wyborczemu, poczynając od eurowyborów w zeszłym roku – jak się układały sondaże, gdzie były punkty zwrotne, skąd się wzięła przewaga PiS, jakie błędy popełniała Platforma, czy mniejsze partie mają szanse? Zaciekawionym proponuję lekturę „Loterii wyborczej”.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE? Kto zostanie nowym prokuratorem generalnym po Andrzeju Seremecie, o prawnym piekle osób transpłciowych, o tym jak trudno zatrudnić bezrobotnego, o blaskach i cieniach posady ministra i o wciąż nielegalnej w Polsce, choć coraz częściej stosowanej metodzie antykoncepcyjnej – wazektomii.

To tylko niektóre pozycje z bardzo bogatej oferty jaką proponujemy w najnowszym wydaniu naszego tygodnika. Zachęcam też do zakupu numeru wraz z wielokrotnie nagradzanym filmem „Timbuktu”, opowiadającym o religijnym fanatyzmie i źródłach terroryzmu.

Życzę ciekawych wrażeń z lektury i filmu!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

 

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną