Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Sąd nie zgadza się na ekstradycję Romana Polańskiego do USA

Roman Polański Roman Polański BEW
Prócz aspektów prawnych cała historia ma też – jak się okazało – znamienny wątek ideologiczno-polityczny.

„Ekstradycja wiązałaby się z naruszeniem praw związanych z bezprawnym pozbawieniem Romana Polańskiego wolności i przetrzymywaniem go w warunkach trudnych dla osób w podeszłym wieku” – uzasadnił sędzia Dariusz Mazur. Zgodził się również m.in. z kluczowym argumentem obrońców reżysera, dotyczącym poważnych nieprawidłowościach podczas postępowania przeciwko Polańskiemu w Stanach Zjednoczonych. Wynikały one z czysto prywatnych (wzgląd na własną karierę, atmosferę polityczną, ambicje wreszcie) kalkulacji zajmujących się tą sprawą amerykańskich prawników – tak prokuratorów, jak sędziego.

Krakowski sąd odrzucając wniosek o wydanie reżysera, wziął pod uwagę akta nadesłane przez samych Amerykanów. To ważne nie tylko z procesowego punktu widzenia. Okazuje się bowiem, że na temat ekstradycji Polańskiego zaczęli się także ostatnio ochoczo wypowiadać – i to nad wyraz autorytatywnie – rozmaici politycy.

Niektórym (chociażby prezesowi PiS czy też byłemu ministrowi sprawiedliwości w ostatnim gabinecie tej partii) akurat nieznajomość akt nie przeszkadzała w stanowczym domaganiu się wydania Polańskiego. Nie przeszkadzało im zresztą i to, że reżyser jest przecież polskim obywatelem, a oni sami co rusz gardłują, by zawsze i wszędzie – zwłaszcza za granicą – bronić rodaków.

Nic nie przeszkadzało im wreszcie użyć także w tej sprawie tyleż banalnej, co najczęściej po prostu nieprawdziwej i klasycznie populistycznej konstrukcji o bezkarności elit (zwanych przez nich czasem „salonem”, „establishmentem”), które zawsze są „ustawione” i „stoją ponad prawem”.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną