Kraj

Nie żyje Monika Zbrojewska, była wiceminister sprawiedliwości

Agencja Gazeta
Informację o jej śmierci podała Naczelna Rada Adwokacka. Monika Zbrojewska miała 43 lata.

Monika Zbrojewska zmarła w piątek, 30 października – potwierdza rzeczniczka Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Sędek. Nieznane są okoliczności jej śmierci. Miała 43 lata. Związana z Uniwersytetem Łódzkim (adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego i Kryminalistyki UŁ), była sekretarzem Ośrodka Badawczego Adwokatury im. Witolda Bayera i ekspertką od prawa karnego.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji na UŁ. W 2001 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych, w latach 2002–2005 odbywała aplikację prokuratorską. Kolejne pięć lat, do 2008 r., działała jako ekspertka w sejmowych komisjach śledczych. Pomagała wyjaśniać m.in. okoliczności afery Rywina, prawidłowości przy prywatyzacji PZU. Od 2008 r. pomagała opracować zmiany w kodeksie postępowania karnego.

Od 2006 do 2014 r. Monika Zbrojewska prowadziła praktykę adwokacką. Jest autorką ponad stu publikacji poświęconych m.in. aspektom prawa i postępowania karnego. 5 listopada 2014 r. mianowano ją podsekretarzem Ministerstwa Sprawiedliwości. Za książkę „Dobrowolne poddanie się karze w kodeksie postępowania karnego” otrzymała nagrodę rektora UŁ.

Zbrojewska pełniła do niedawna funkcję wiceminister sprawiedliwości. Premier Ewa Kopacz odwołała ją po incydencie z 23 października – w Łodzi zatrzymała ją policja, prowadziła samochód z dwoma promilami alkoholu we krwi.

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną