BEATA SZYDŁO: Premier z Brzeszcz
Komitet Polityczny PiS zatwierdził i ogłosił, którzy politycy staną na czele poszczególnych resortów. Przedstawiamy sylwetkę nowej premier polskiego rządu – Beaty Szydło.
Kacper Pempel/Reuters/Forum

Rocznik 1963. Studiowała etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. – Etnografia w latach 80. jako jeden z nielicznych kierunków była wtedy wolna. Tam spotkałam ludzi, którzy nauczyli mnie myślećopowiadała POLITYCE. W latach 1989–1995 była doktorantką na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Ma za sobą studia podyplomowe dla menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz zarządzanie samorządem terytorialnym w Unii Europejskiej (Akademia Ekonomiczna w Krakowie).

W latach 1987-1995 pracowała jako asystent w Krakowie, następnie kierowała działem merytorycznym w Libiąskim Centrum Kultury w Libiążu. W 1998 r. objęła stanowisko burmistrza gminy Brzeszcze, które zajmowała do 2005 r. Przez tych osiem lat była zresztą najmłodszym w województwie małopolskim burmistrzem.

W 2005 r. wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości i z listy tej partii została wybrana do Sejmu z najlepszym (lepszym nawet od „jedynki” na partyjnej liście, Pawła Kowala) wynikiem w okręgu chrzanowskim (14 tys. głosów). Odnowiła mandat też w wyborach w 2007 i 2011 r. (najlepszy wynik w okręgu chrzanowskim – 43 tys. głosów). W 2010 r., po tragicznej śmierci Aleksandry Natalli-Świat, zajęła stanowisko wiceszefa komisji finansów i wiceszefa partii. Cztery lata później zastąpiła Stanisława Kostrzewskiego na stanowisku skarbnika PiS.

Po wskazaniu Andrzeja Dudy na kandydata PiS w wyborach prezydenckich w 2015 r. zaczęła kierować jego kampanią. W czerwcu tego roku Jarosław Kaczyński wyznaczył ją jako ewentualną kandydatkę PiS na premiera po wyborach parlamentarnych. Tę kandydaturę w październiku zatwierdził zarząd krajowy PiS, a teraz komitet polityczny partii tę decyzję przypieczętował.

To jest zgodna wola naszych wyborców, wola partii i pozwolę sobie dodać, że także prezydenta RP – tłumaczył Jarosław Kaczyński podczas zwołanej na 9 listopada konferencji prasowej.

Czytaj także:
» Beata Szydło wspiera Andrzeja Dudę
» Jakim premierem będzie Beata Szydło?

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną