Kraj

Wraca ideologia smoleńska. Jako ideologia państwowa

Adam Lach/Napo Images / Forum
Nie spodziewałam się, że nastąpi to tak szybko – mówiła Janina Paradowska w Poranku Radia TOK FM.

Publicystka POLITYKI o powrocie tematyki smoleńskiej wspomniała w rozmowie ze swoimi gośćmi w Poranku TOK FM – Pawłem Wrońskim z „Gazety Wyborczej”, prof. Januszem Czapińskim oraz Aleksandrą Pawlicką z „Newsweeka”.

Według Wrońskiego, który odniósł się do przemówienia Jarosława Kaczyńskiego wygłoszonego 10 listopada, „ideologia smoleńska stała się ideologią państwową”. – Istotą państwowości ma być dążenie do prawdy o Smoleńsku. I to ma zapewnić godność narodową. Czyli jeśli nawet świat by powiedział, że to była katastrofa, która wynikała z bałaganu, nieprzestrzegania procedur i ogromnej buty polityków, którzy chcieli zrobić to, co chcieli, to mamy powiedzieć „nie”, że istnieje jakaś inna prawda. Być może trzeba będzie zwalczać kłamstwo smoleńskie – ostrzegł publicysta.

Jego zdaniem skierowane do prezydenta wezwanie prezesa o przeniesienie krzyża przed pałac prezydencki to właściwie „rozkaz”.

Dla prof. Czapińskiego powrót krzyża pod pałac nie będzie problemem. – Stoi pomnik papieski na pl. Piłsudskiego i komu to przeszkadza? – pytał. Janina Paradowska oponowała. Patrząc bowiem na patriotyczno-religijną oprawę rozmaitych uroczystości, „niektóre rzeczy przeszkadzają. Na przykład obrzydliwie brzydki pomnik papieża na Wawelu”.

Aleksandra Pawlicka zauważyła, że „jeżeli będziemy porządkować nasz stan umysłu od nowa i skupimy się na takich rzeczach jak krzyż, to umykają różne istotne właśnie dla porządku państwa sprawy”. Na przykład sprawy gospodarcze. – Dzisiaj się bokiem przemknęło, że według nowych wyliczeń deficyt budżetowy będzie trzeba zwiększyć o 1,5 mld zł. Tak szacuje przyszły ekspert rządu [Paweł Szałamacha, kandydat na ministra finansów – red.]  przypomniała Pawlicka.

Posłuchaj całej dyskusji publicystów w TOK FM »

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną